Hlavnou témou rozhovoru boli priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ a budúcnosti EÚ po štvrtkovom britskom referende. Fico i Hollande sa zhodli na tom, že by neuvítali prípadný odchod Británie z únie. "Slovensko sa ujíma predsedníctva po referende vo Veľkej Británii, a tu spolu - ja a Robert Fico - si hovoríme - či už bude výsledok taký, ako chceme - sme tu na to, aby sme sa snažili, aby sa Európa pohla ďalej, aby sme ochránili Európu, podporili rast v eurozóne, ako aj mladých ľudí, ktorí sú prioritou európskeho projektu," povedal francúzsky prezident.
V britskom plebiscite sa podľa neho bude rozhodovať aj o budúcnosti celej Európy a Európskej únie. Británia podľa Hollanda podstupuje vážne riziko, pretože po prípadnom odchode z únie nebude mať prístup k jednotnému trhu, ani sa nebude môcť podieľať na prijímaní spoločných európskych rozhodnutí.
Robert Fico v tejto súvislosti Hollandovi "navrhol začatie neformálnej diskusie v rámci slovenského predsedníctva o tom, čo ponúkneme európskemu priestoru v oboch prípadoch výsledku referenda". A upozornil, že je potrebné ponúknuť inovatívnejšie a nápaditejšie témy.
Slovensko má podľa Roberta Fica jasnú predstavu o predsedníctve a o programe, ktorý chce presadzovať. "Uvedomujeme si, že výsledok referenda, nech už bude akýkoľvek, zmení to Európsku úniu," podotkol. Podľa Fica Slovensko čaká v kontexte referenda a migračnej krízy ťažké predsedníctvo. Vyjadril preto potešenie nad tým, že sa SR bude môcť pri riešení náročných úloh oprieť o podporu Francúzska. Na spoločnom pracovnom obede v Elyzejskom paláci obaja lídri prediskutovali - okrem referenda a priorít predsedníctva SR - aj problematiku migračnej krízy a ďalšie aktuálne otázky EÚ a eurozóny.
Definitívne okruhy štyroch priorít slovenského predsedníctva v rade EÚ Slovensko predstaví 30. júna s ohľadom na výsledky britského referenda o budúcom zotrvaní v únii a nasledujúcom summite lídrov EÚ.