Dnešné rozhodovanie o brexite vnímajú veľmi citlivo. Nikto totiž nedokáže odhadnúť, ako sa k pracovným povoleniam postavia Briti po ich prípadnom odchode z Európskej únie. Aký je najhorší scenár?!
Nechcem si ani predstaviť tie komplikácie
Dodo Brázdovič (26), Londýn
Som rodák z Nového Mesta nad Váhom a v Británii žijem už dva roky. Odišiel som sem za lepším zárobkom. Hoci robím v práčovni, zarobím zhruba 1 200 libier, na Slovensku to bolo len 450 eur. Zamestnávateľ sa tu k nám správa ako k ľuďom, u nás to bolo oveľa horšie. Som veľmi spokojný, dúfam, že k brexitu nepríde, nechcem si ani predstaviť komplikácie, ktoré by mi to mohlo spôsobiť.
Musela by som si vybaviť občianstvo
Petra Steigaufová (25), Edinburg
V Škótsku som 6 rokov a pracujem v gastronómii. Prišla som sem z Bratislavy. Situácia je tu pokojnejšia ako pri škótskom hlasovaní o nezávislosti. Ja osobne neverím, že by došlo k odrhnutiu. Ja osobne som mohla hlasovať, ale nepôjdem, lebo som voči politike apatická. Ak dôjde k brexitu, jediné, čo plánujem, je, že si vybavím britské občianstvo. Mám na to nárok, bývam tu už viac ako 5 rokov a platím si tu všetky odvody. Aj Cameron povedal, že takíto ľudia sa nemajú čoho báť.
Zmenia sa pracovné podmienky
Marián Žonda (19), Londýn
V Británii žijem takmer rok a pol, pôvodom som ale z Banskej Bystrice. Pracujem v špičkových hoteloch, vystriedal som už takmer všetky pozície. Obsluhoval som aj anglickú kráľovnú. Nemyslím si, že brexit ovplyvní moju prácu, ale pracovné podmienky sa určite zmenia. Ak neprišli Slováci na Ostrovy doteraz, bude to v prípade odrhnutia zrejme náročnejšie.
Problémy s cestovaním
Barbora Halandová (25), Londýn
Do Londýna som prišla z Vranova nad Topľou a žijem tu 5 rokov. Pracujem v oblasti financií. Určite chcem, aby Anglicko ostalo v EÚ, pretože nechcem, aby sa mi v budúcnosti skomplikovalo cestovanie na Slovensko za rodinou a ich za mnou.
Bojím saradikálnych zmien
Samuel Špánik (34), Bristol
Do Británie som prišiel pred 12 rokmi zo Žiliny. Pôsobím tu v IT sektore. Ja, čo sa stretávam s ľuďmi, hovoria, že brexit je správna vec. Prekážajú im napríklad kvóty na rybolov, čo majú od Únie, ale aj prílev imigrantov. Stávkové kancelárie majú ale kurzy v prospech zotrvania. Ja osobne, keby som mohol, hlasujem tiež proti brexitu, lebo sa bojím radikálnych zmien, ktoré by to mohlo priniesť.
Británia cudzincov nevyhodí
Ľuboš Vančo, managing partner KPMG
V Británii je v súčasnosti nezamestnosť okolo 5 percent, čo je pre takúto ekonomiku najmenšia možná úroveň. Hoci Briti majú pocit, že im ľudia z východnej Európy berú prácu, ak by im nedali povolenia, tak vtedy by paradoxne mohla tá ekonomika robiť väčší problém.
Nepôjde o zmenu zo dňa na deň
Peter Stano, hovorca MZV
Zostáva veľa otvorených otázok, čo by to znamenalo pre našich občanov z hľadiska práce, cestovania či podnikania. Všetko to závisí od toho, na akom základe sa nastavia nové vzťahy medzi EÚ a UK a ako by sa nastavila vnútorná legislatíva Británie, ktorá upravuje pobyt a prácu občanov z iných členských štátov v krajine. Nešlo by o okamžitú zmenu zo dňa na deň, ale trvalo by to istý čas, počas ktorého by sa riešili aj takéto otázky.