Rozhodol o tom vo štvrtok na svojom verejnom zasadnutí senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý tak zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči rozhodnutiu prvostupňového súdu. Podľa senátu NS SR neboli zistené dôvody väzby, ktoré navrhoval prokurátor ÚŠP. Samotné obvinenie z členstva v zločineckej skupine alebo jej podporovanie nie je dôvod na väzbu.
Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustná ďalšia sťažnosť. TASR o tom dnes informoval Boris Urbančík, vedúci oddelenia komunikácie s verejnosťou NS SR.
Ten istý senát NS SR, ale na neverejnom zasadnutí, rozhodol o ďalších štyroch osobách zo skupiny, ktoré boli vzaté do väzby, a to tak, že ich sťažnosti zamietol a ponechal ich vo väzbe. Z dôvodu, že je obava z pokračovania v trestnej činnosti.
Medzi obvinenými osobami sú mediálne známe mená, ako Mikuláš P. (pôvodne obžalovaný z dvojnásobnej vraždy v bratislavskom Irish pube a následne neprávoplatne odsúdený a napokon oslobodený spod obžaloby, pozn. TASR) či Dávid V. v minulosti s ďalšími štyrmi osobami obžalovaný a následne Okresným súdom Bratislava I zbavený spod obžaloby v kauze vraždy študenta Daniela Tupého. Desiatich obvinených v piatok 17. júna Špecializovaný trestný súd v Pezinku - pracovisko Banská Bystrica do väzby nezobral, ale štyroch ďalších áno. Do väzby súd okrem iných nezobral Martina R., syna známeho podnikateľa Ladislava R. Medzičasom jeden z obvinených spáchal samovraždu.
Sudca ŠTS v Pezinku - pracovisko Banská Bystrica pre prípravné konanie zobral v piatok do väzby spomínaných štyroch obvinených, ktorých polícia zadržala v utorok 14. júna v rámci veľkej akcie v Bratislave.
"Dôvodom väzby je obava z pokračovania v trestnej činnosti. Sudca ďalej rozhodol o prepustení desiatich obvinených na slobodu. Prokurátor, ako aj štyria obvinení podali proti rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR," uviedla v piatok pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
Definitívne rozloženie väčšej časti zločineckej skupiny piťovcov - to je podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara výsledok v poradí tretej policajnej akcie namierenej proti tomuto gangu, ktorá sa uskutočnila 14. júna. Gašpar 16. júna na tlačovej konferencii informoval o výsledkoch uvedenej policajnej akcie. Označil ju rozsahom za najväčšiu akciu proti piťovcom, do ktorej sa zapojilo celkom 418 policajtov. "Završujeme istú etapu v dokumentovaní činnosti tejto skupiny, ale ešte nie sme na konci," uviedol policajný prezident. Gašpar očakáva, že následná práca polície na prípade môže priniesť dôkazy o ďalšej trestnej činnosti, prípadne pomôcť objasniť dosiaľ nevyšetrené zločiny z minulosti, medzi nimi aj jednu vraždu. Tiež podľa neho v podsvetí nastupujú noví ľudia, ktorí sa snažia zaujať miesta predchodcov.
"Podarilo sa nám však väčšiu časť tejto skupiny rozložiť a znefunkčniť," zdôraznil s tým, že ide o prácu, ktorá nie je otázkou mesiaca ani roka, ale trvá desaťročie. Prvý záťah proti piťovcom polícia uskutočnila v roku 2011, pri ňom sa pomocou policajného vrtuľníka dostala aj do domu bossa skupiny Juraja Ondrejčáka, ktorý je dnes už právoplatne odsúdený na 16 rokov. Na akcii sa vtedy zúčastnilo zhruba 350 policajtov. Najnovšia akcia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) s názvom Gondola prebehla na území Bratislavy minulý týždeň v utorok ráno. Polícia vykonala celkom 20 domových prehliadok, 17 prehliadok nebytových priestorov. Zadržala 23 osôb, z toho 22 ako členov zločineckej skupiny. Jeden člen skupiny je na úteku, štyria vo výkone trestu.
Obvinených bolo celkom 28 osôb, z toho 27 ako členov zločineckej skupiny. Z vraždy bol obvinený Ľuboš Z. Podľa Gašpara ide o vraždu v bratislavskom Irish Pube z roku 1999, pri ktorej boli zabití dvaja ľudia. Počas razie bolo zadržaných viac ako 20 krátkych strelných zbraní, samopal, puška s optikou, granáty dymovnice, náboje, nože obušky bejzbalové palice, nepriestrelné vesty, mačeta, bodáky, nočné videnia a podľa policajného prezidenta aj zelená sušina, šesť kilogramov čierneho prachu, známky s Adolfom Hitlerom a nášivky s fašistickým motívom.