Akokoľvek sa však referendum o brexite skončí, podľa odborníkov je jedna vec istá. Už to nebude tá Európska únia, ako sme ju doteraz poznali. Už len samotný fakt, že sa uskutočnilo ľudové hlasovanie o takejto otázke, totiž znamená, že európske spoločenstvo v stave, v akom je teraz, už nemôže viac existovať.
Prieskum pred otvorením hlasovacích miestností ukázal pomerne výraznú preváhu ľudí, ktorí budú voliť „remain“, teda zostať. Podľa odborníkov by aj takýto výsledok mohol byť malým víťazstvom zástancov brexitu. „Ak výsledok nebude výrazne v prospech zotrvania, teda 60 percent ku 40, tak to zo strany Veľkej Británie ukazuje kritiku a nespokojnosť s mnohými časťami EÚ a bruselskej politiky,“ vysvetľuje šéf Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI) Marián Majer.
Už teraz sú totiž obyvatelia Spojeného kráľovstva tak trochu špeciálni. Nemuseli prijať euro, nie sú ani členmi schengenského priestoru. To Britom nestačí, pomerne často sa ozývajú hlasy volajúce po zrušení kvót na rybolov. Jednou z prioritných tém britského premiéra Davida Camerona v rámci vyjednávania ústupkov bolo taktiež obmedzenie prílevu imigrantov. Tento problém by pritom odchodom z EÚ ani zďaleka nevyriešili. V každom prípade platí, že či už Brexit prejde alebo nie, EÚ po referende už nikdy nebude taká, ako predtým.
1. Zosilnejú snahy ďalších krajín o samostatnosť
Už počas kampane týkajúcej sa brexitu sa aj z mnohých iných členských krajín ozývali hlasy volajúce po vypísaní podobného referenda. Francúzska nacionalistka Marine Le Penová volala po frexite, možnosť referenda o vystúpení z EÚ sa skloňuje v Holandsku. Už len samotné referendum je veľké povzbudenie pre politické sily, ktoré chcú oslabenie integrácie či vystúpenie z EÚ. „Nemusí dôjsť priamo k hlasovaniu, ale tieto euroskeptické strany môžu získať viac hlasov vo voľbách do národných parlamentov,“ vysvetľuje Radovan Geist z portálu euractiv.sk.
2. Klesne váha Británie v európskej politike
Britský premiér David Cameron sa vypísaním referenda zahnal do kúta. Prísľubom, síce získal dostatok voličov, no v okamihu, keď zistil, že hrozba brexitu je reálna, otočil. „Spôsob, akým referendum uhral David Cameron, ako a aké žiadal ústupky od partnerov, oslabilo britskú pozíciu v európskej politike a vzďaľuje Britániu ešte viac,“ myslí si Geist. Politický analytik Eduard Chmelár očakáva, že dni Davida Camerona ako britského premiéra sú spočítané. „Svojou populistickou agendou vrhol krajinu do chaosu,“ hovorí Chmelár.
3. Európski lídri zmenia pohľad na EÚ
Ďalšia vec, ktorá sa bez ohľadu na výsledok zmení, je postoj lídrov európskych krajín k samotnému projektu EÚ. „Od stále väčšieho počtu politikov počujeme, že by sa integrácia mala zastaviť a možno by sme mali rozmýšľať, prečo občania nechcú, aby sa Európa spájala,“ hovorí Geist s tým, že otvorene týmto spôsobom vystupuje aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Odborníci sa zhodujú, referendum otvára dvere novým populistickým politikom, ktorí sa budú chcieť zviezť na vlne euroskepticizmu.
4. Potreba reformy Európskej únie
Európska únia potrebuje v istom zmysle revolúciu. „Už dnes nastáva zhoda v tom, že sa niečo musí udiať z hľadiska štrukturálnych zmien, ale aj prístupu politického,“ vysvetľuje Majer. To nemusí znamenať, že sa prestane prehlbovať spolupráca, ale nebude to vo formáte EÚ, ale v nejakých menších zoskupeniach. Podľa Chmelára je dôležité to, aby sa EÚ nebudovala len na technokratickom základe, ale treba vytvoriť aj akúsi spoločnú európsku identitu. Ďalšie štáty sa možno budú usilovať o podobne výsostné postavenie, ako má Británia, čo sa týka Schengenu či prisťahovalectva.
5. Obchod s Britániou bude opatrnejší
Ekonomickí analytici odhadujú, že bez ohľadu na výsledok referenda po ohlásení výsledkov prepadne kurz britskej libry. Na trhoch totiž bude vládnuť neistota týkajúca sa ďalšieho vývoja, či sa brexit stane realitou, alebo nie. Veľká Británia sa svojím rozhodnutím hlasovať o odchode z EÚ totiž stavia do pozície nevyspytateľného partnera, či už v obchodných, alebo politických otázkach. Existuje teda veľká pravdepodobnosť, že v nasledujúcich mesiacoch bude biznis s Britskými ostrovmi o čosi opatrnejší.