Viacerí precenia svoje sily, podcenia prevenciu, dobré rady, a preto aj častejšie kolabujú. Denník Nový Čas vám spolu s odborníkmi poradí, ako sa v tomto počasí stravovať, aké najčastejšie zdravotné komplikácie vám hrozia a ako ich máte riešiť.
Seniori, deti a tehotné ženy. Práve tí trpia pri extrémnych teplotách najviac. Pekelné teploty ešte ani neudreli plnou silou a v Košiciach už riešili prvé kolapsy z tepla. Čo robiť, aby sme to zvládli?
Ľahké stravovanie
Ak teploty vonku prekračujú 28 stupňov, telo si pýta najmä vodu, vyvarujte sa ťažkých mastných jedál, ktoré zaťažia váš žalúdok. Nový Čas ponúka tipy na ľahký jedálny lístok.
Raňajky: Začnite deň ovocím, ako sú jahody, čerešne či jablká, môžete doplniť o citrusy alebo ananás. Vhodný je melón, ale nekombinujte ho s iným ovocím. Za silnejšie raňajky v horúcom počasí sa považuje už celozrnné pečivo, zelenina a čerstvý syr.
Obed: Na obed vám stačí aj jeden chod a čím menej tepelne upravených jedál počas dňa zjete, tým lepšie pre vás. Vhodné sú listové šaláty s bielym mäsom, rybami alebo morskými plodmi. Tieto jedlá dochucujte len olivovým olejom a citrónom.
Večera: Vhodné sú cestoviny, kuskus, zemiaky s omáčkami (okrem smotanových), hydina či ryby. Skúsiť môžete tvarohovo-ovocné peny, pre deti je vhodná kukuričná kaša.
Pitný režim
Boris Chmel, Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby
- Dôsledná hydratácia môže predísť kolapsu, úpalu a ďalším následkom letných horúčav. Najlepšie je zvoliť neperlivé minerálne vody s nízkym obsahom sodíka, nesladené ovocné a bylinkové čaje či riedené ovocné šťavy. Deti do 3 rokov by mali vypiť 1,3 litra vody, staršie takmer dva a dospelí by sa mali osvežiť 3 litrami tekutiny. Do pitného režimu sa nepočíta káva, čaj či sladené vody. Samostatnou kapitolou je alkohol, ktorému sa treba cez deň vyhýbať.
Pomôže vzorec!
- Hmotnosť v kilogramoch x 40
(na každý kilogram hmotnosti by mala osoba vypiť 40 mililitrov tekutiny)
Ako prežiť deň
Doma
- ak je to možné, zastrite si doma závesy, žalúzie a vetrajte len skoro ráno a neskoro večer
- príjemné prúdenie vzduchu zabezpečí ventilátor, dajte si však pozor, aby ste nezostali v prievane
- pred spaním si doprajte vlažnú sprchu
- prikrývajte sa len ľahko dekou alebo použite návliečky bez paplóna
S klímou opatrne
Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva
- Rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako 5, maximálne 7 stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt vzduchu za krátky časový úsek predstavujú pre organizmus stresovú situáciu.
Vonku
- na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny
- ak ste na kúpalisku alebo v záhrade, medzi 10. a 16. hodinou zostaňte v tieni
- pri opaľovaní používajte krémy s vysokým ochranným faktorom
- deti by nemali zostať vonku bez pokrývky hlavy a ľahkého oblečenia
TIP
- na schladenie dobre poslúžia klimatizované obchodné centrá
Čo môžu spôsobiť extrémne horúčavy?
Dehydratáciu
Ako sa prejavuje: smädom, bielym povlakom na jazyku, suchými perami, závratom, kŕčmi, prípadnou bolesťou brucha
Ako s ňou bojovať: treba pomaly v malých množstvách vypiť väčšie množstvo tekutín (voda, minerálna voda, ovocný džús)
Úpal
Ako sa prejavuje: rozhorúčenou červenou pokožkou, zvýšenou teplotou až horúčkou bez potenia, opuchom, rýchlym silným pulzom, bolesťou hlavy, zmätenosťou, závratmi, nevoľnosťou, sa môže končiť bezvedomím
Ako s ním bojovať: postihnutého treba aktívne ochladzovať chladnou vodou, ventiláciou, postupným podávaním chladných nápojov
Prehriatie
Ako sa prejavuje: môže vzniknúť pri dlhodobom vystavení sa vysokým teplotám a nedostatočnom prijímaní tekutín, čo sa prejavuje potením, bledosťou, únavou, slabosťou, kŕčmi svalov, závratmi, nevoľnosťou, vracaním, pričom telesná teplota je normálna, koža studená a vlhká, pulz a dýchanie sú slabé a rýchle
Ako s ním bojovať: postihnutého treba aktívne ochladzovať chladnou vodou, ventiláciou, postupným podávaním chladných nápojov a v prípade nezlepšujúceho sa stavu treba privolať lekársku pomoc
Kŕče
Ako sa prejavujú: sťahmi končatín a svalov v oblasti brucha po veľkých stratách vody a solí z tela (napr. silným potením)
Ako s nimi bojovať: treba si oddýchnuť na chladnom mieste, piť ovocné šťavy alebo iontové nápoje a svaly premasírovať