Britskí voliči vo štvrtkovom referende odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov.
Sčítanie hlasov zo štvrtkového referenda o členstve Británie v EÚ bolo zavŕšené v piatok ráno v anglickom grófstve Cornwall, kde podobne ako vo väčšine susedných obvodov zvíťazili zástancovia vystúpenia z tohto bloku. Informuje o tom stanica BBC.
V celej Británii sa vyslovilo za tzv. brexit 17 410 742 voličov, možnosť zotrvania v EÚ získala 16 141 241 hlasov. Z uvedených čísel vychádza pomer 51,9 k 48,1 percenta. Spojené kráľovstvo opustí EÚ po 43 rokoch. Stane sa prvou krajinou, ktorá z únie odíde. Predsedníčka volebnej komisie Spojeného kráľovstva Jenny Watsonová na radnici v severoanglickom Machestri uviedla, že potvrdila platnosť celkovo 33 577 342 odovzdaných hlasov.
Britského referenda sa zúčastnilo spolu 72,2 percenta voličov.
Celé Škótsko bez výnimky hlasovalo vo všetkých svojich 32 volebných obvodoch vo štvrtkovom referende pre zotrvanie v Európskej únii, rovnako tak Severné Írsko. Naopak, baštou brexitu je Wales, kde sa pre rozluku s Bruselom vyslovilo najmenej 17 z 22 obvodov, zostávajúcich päť si prialo v EÚ zostať. Londýn podľa priebežných výsledkov hlasoval prevažne pre EÚ, zvyšok Anglicka opačne.
Za vystúpenie Británie z EÚ hlasovalo vo štvrtkovom referende aj 76 percent voličov vo východoanglickom obchodnom meste Boston, kde je najvyššia miera prisťahovalectva z východnej Európy. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.
Deň nezávislosti
Ako prvý slávil "deň nezávislosti" šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage. Politickí komentátori pripomínajú, že sa sedemkrát neúspešne snažil o zvolenie do britského parlamentu, ale teraz je zodpovedný za zmenu kurzu britskej histórie.
Premiér David Cameron vlani pred voľbami sľúbil referendum kvôli tlaku euroskeptického krídla svojej strany, ktoré zase bolo pod tlakom práve UKIP. Pôvodne vnútropolitický a vnútrostranícky politický gambit Davida Camerona tak odhalil veľkú polarizáciu Británie a ukázal na obavy spoločnosti z imigrácie a z ekonomických problémov.
Pád libry
Na rozhodnutie ihneď zareagovali menové trhy a poslali libru na najnižšiu úroveň za posledných viac ako 30 rokov. Svetové ceny ropy sa v piatok prepadli zhruba o šesť percent. Cena zlata sa kvôli obavám, že Británia vystúpi z Európskej únie, prudko spevnila.
Po víťazstve zástancov brexitu, teda odchodu Británie z európskeho bloku, sa očakáva, že Londýn požiada Brusel o aktiváciu článku 50 únijných zmlúv. Tým sa spustí dvojročná lehota na vyjednanie podmienok odchodu Britov z únie.
Európska únia podľa DPA stojí pred najväčšou krízou vo svojej histórii. Rovnako osud britského premiéra Davida Camerona je neistý. K rezignácii ho v prípade brexitu už vyzval šéf protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage, naopak, cez 80 britských euroskeptických poslancov premiéra v liste žiada, aby bez ohľadu na výsledok referenda zostal vo funkcii. Cameron má podľa nich povinnosť krajinu ďalej viesť.
Severné Írsko by mohlo hlasovať o odtrhnutí
Schválenie vystúpenia Británie z Európskej únie vo štvrtkovom referende by mohlo vyvolať snahy o odtrhnutie sa Severného Írska.
Podľa vyjadrenia severoírskeho zákonodarcu Declana Kearneyho z nacionalistickej strany Sinn Féin, ktoré priniesla v piatok stanica BBC, bude v prípade rozhodnutia väčšiny Britov o vystúpení z EÚ toto zoskupenie vyvíjať nátlak, aby sa uskutočnilo hlasovanie o zotrvaní Severného Írska v Spojenom kráľovstve alebo jeho pričlenení k susednej Írskej republike.
Kearney by totiž považoval za "úplne nedemokratické", ak by väčšina obyvateľov Severného Írska hlasovala za zotrvanie Británie v EÚ, ale nakoniec by z nej boli "vyvlečení", pretože by sa "zviezli" s voličmi v Anglicku. Podobne sa vyjadrujú aj politici v Škótsku.