HOLANDSKO
Holandský krajne pravicový líder Geert Wilders na margo výsledkov prelomového britského referenda dnes na sociálnej sieti Twitter vyzval na uskutočnenie plebiscitu o vystúpení z únie aj vo svojej krajine. "Hurá Britom! Teraz je rad na nás. Nastal čas pre holandské referendum!" napísal Wilders, ktorého cituje agentúra DPA.
Wilders, líder holandskej euroskeptickej Strany za slobodu (PVV), zároveň zagratuloval britským voličom. "Chceme mať kontrolu nad svojou vlastnou krajinou, našimi vlastnými peniazmi, našimi vlastnými hranicami a našou vlastnou imigračnou politikou," dodal Wilders vo vyhlásení.
Líderka francúzskej nacionalistickej strany Národný front (FN) Marine Le Penová zaujala podobný postoj. Výsledky britského referenda označila na Twitteri za "víťazstvo slobody", pričom zopakovala výzvu, aby podobné plebiscity usporiadalo aj Francúzsko a ďalšie členské štáty EÚ.
TALIANSKO
Líder talianskej krajne pravicovej a euroskeptickej strany Liga severu Matteo Salvini zablahoželal Veľkej Británii za výsledok hlasovania v referende. Podľa jeho slov by teraz malo nasledovať Taliansko, uviedla tlačová agentúra DPA.
"Blahoželám za odvahu slobodných občanov! Srdce, rozum a hrdosť prekonal lži, vyhrážky a vydierania," uviedol poslanec Európskeho parlamentu (EP) na svojom účte na Facebooku.
Šéf separatistického hnutia, ktoré sa snaží o odtrhnutie bohatých severotalianskych provincií od južnej časti krajiny, naznačil, že teraz je na rade Taliansko. "Ďakujem, Veľká Británia. Teraz je rad na nás," dodal vodca Ligy severu, ktorá je v Taliansku opozičnou stranou.
FÍNSKO odchod nechystá
Fínsky minister zahraničných vecí a predseda euroskeptickej strany Fíni Timo Soini v súvislosti s výsledkom referenda v Británii uviedol, že EÚ musí tento výsledok rešpektovať a vylúčiť akékoľvek "represálie" pri budúcich rokovaniach medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o podobe odchodu z únie. Uviedla to agentúra Reuters.
"Akékoľvek represálie a odvetné opatrenia sú vylúčené," odkázal Soini s odkazom na rokovania, ktoré podľa článku 50 Lisabonskej zmluvy čakajú EÚ a Britániu.
Fínsky politik Kaj Turunen - rovnako zo strany Fíni -, ktorý je predsedom parlamentného výboru pre obchod, po britskom referende skonštatoval, že "teraz nie je pre Fínsko čas na opustenie eurozóny".
"V takejto situácii by naša mena nemala nijakú šancu," napísal Turunen na svojom účte na Twitteri.
Fínski zákonodarcovia v apríli diskutovali o možnosti, že ich krajina odíde z eurozóny. Dôvodom pre túto rozpravu bola petícia, ktorú podpísalo vyše 53 000 ľudí, aby sa téma návratu k národnej mene dostala do parlamentu.
Podľa stanice BBC sa za vystúpenie Spojeného kráľovstva z únie vyslovilo 51,9 percenta Britov, kým 48,1 percent voličov bolo proti. Ide o vôbec prvý prípad odchodu členskej krajiny z tohto bloku. Británia ho opúšťa po 43 rokoch.
Predstavitelia EÚ už dlho pred týmto referendom varovali, že prípadný odchod Británie budú považovať za víťazstvo krajne pravicoví, ako aj krajne ľavicoví euroskeptickí politici.