Uviedol to v piatok predseda SZSZ Vladimír Skalský vo svojom vyhlásení. "Vyzývame slovenské a európske orgány, aby využili nasledujúce dvojročné obdobie prípravy na brexit na obhajobu záujmov týchto ľudí, rovnako ako pracovníkov z iných krajín EÚ. Súčasne vyzývame britské orgány, aby k tejto otázke pristupovali maximálne citlivo a s vedomím toho, že títo prevažne mladí ľudia využili v dobrej viere právo voľného pohybu pracovnej sily a boli a sú prospešní pre ekonomiku Veľkej Británie," povedal Skalský.
SZSZ sa domnieva, že návrat veľkej časti týchto ľudí by predstavoval záťaž pre Slovensko, kde by mohol byť problém vytvoriť vhodné a dostatočne honorované pracovné miesta. "Chceme veriť, že k žiadnym radikálnym krokom nedôjde a že nie je dôvod na paniku. K opatrnosti nás vedie, že veľká časť kampane za brexit bola vedená s xenofóbnou argumentáciou voči pracovníkom zo strednej a východnej Európy, osobitne voči Poliakom. Nad tým chceme vyjadriť ľútosť," dodal predseda SZSZ.
Podľa neho s ohľadom na koloniálnu minulosť Veľkej Británie sú tam tradične tolerantní voči imigrantom z bývalého britského impéria, obavy z cudzincov preto celkom iracionálne smerujú voči pracovitým a prispôsobivým stredo- a východoeurópanom.
Minister Richter chystá analýzu
Po tom, čo Briti v referende rozhodli o vystúpení krajiny z Európskej únie (EÚ), rezort práce bude analyzovať, aký vplyv to bude mať na Slovákov, ktorí tam pracujú. Skonštatoval to počas výjazdového rokovania vlády SR v Rimavskej Sobote minister práce Ján Richter (Smer-SD). "Z pozície Slovenska nás zaujíma, čo to bude znamenať pre ľudí, ktorí tam pracujú. Či prídu, alebo neprídu o svoje pracovné miesta. Osobne som presvedčený, že každý podnikateľ drží v práci takého zamestnanca, ktorý mu je osožný," uviedol Richter.
Zároveň poznamenal, že väčšina ľudí, ktorá v Británii pracuje, je tam už dlhé roky. "To znamená, že tam majú už aj nejaký vzťah, možno niektorí aj dvojaké občianstvo. Veci treba analyzovať. O niektorých záväzkoch, ktoré vyplývali pre Britániu z členstva v EÚ, budem mať záujem bilaterálne rokovať a riešiť," doplnil Richter.
Za brexit hlasovalo v referende 51,9 % zúčastnených voličov, kým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 %. Účasť dosiahla 72,2 %.