Tento deň sa navždy zapíše medzi najdôležitejšie míľniky v histórii starého kontinentu. Pre našu krajinu je to o to zásadnejšie, že sa to stalo len pár dní pred tým, ako sa Slovensko ujme predsedníctva v Rade Európskej únie. Čo to bude znamenať pre nás a pre celú Úniu? Vyše sedemnásť miliónov Britov rozhodlo, že Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu. S týmto smutným faktom sa musia vyrovnať európski politici, ale aj desaťtisíce Slovákov, ktorí tam vycestovali za prácou.
Slovenská republika sa 1. júla ujme predsedníckej stoličky v Rade EÚ a už teraz je jasné, ktorá téma bude polročnému obdobiu dominovať. Výsledok štvrtkového referenda zaskočil aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí, kde finišujú prípravy na predsedníctvo. Rezort v oficiálnom stanovisku uviedol, že Úniu čakajú náročné rokovania týkajúce sa usporiadania vzťahov so Spojeným kráľovstvom. „Zároveň zdôrazňujeme, že až do zavŕšenia procesu vystúpenia z Európskej únie zostáva Spojené kráľovstvo jej členom so všetkými právami a povinnosťami,“ uviedol komunikačný odbor ministerstva.
Fico tragédiu nevidí
Premiér Robert Fico vyhlásil, že brexit neberie za nič strašné. „Nie je to žiadna tragédia, ale realita, na ktorú musí zostávajúcich 27 krajín EÚ zareagovať rýchlo,“ zdôraznil Fico s tým, že britské referendum môže vyvolať rôzne pokusy. „Budú to praktické dosahy vystúpenia Británie z EÚ, a keďže prídu po 1. júli 2016, SR bude sedieť za vrchom stola, ktorý bude o týchto veciach rozhodovať. Preto očakávam obrovskú mieru zodpovednosti na vláde SR,“ povedal. Zásadný dosah brexitu bude práve na ľudí, ktorí v Británii pracujú. Na výsledky reagovalo aj Svetové združenie Slovákov v zahraničí, ktoré upozornilo, že desaťtisíce Slovákov pracujúcich v Spojenom kráľovstve sa cítia ohrození.
Dosahy odchody Británie z Únie
Pre Slovensko
- Európska únia bude musieť prejsť reformami a priblížiť sa viac k ľuďom.
- Môže sa zmeniť územná celistvosť Veľkej Británie, Škótsko pripúšťa referendum o zotrvaní v kráľovstve.
- Odborníci predpokladajú posilnenie separatistických hnutí v Španielsku či Taliansku.
Pre Európu
- Sťaží to a oslabí postavenie našej krajiny ako predsedníckej krajiny v Rade EÚ.
- Pracujúcim v Británii sa zmení status, ich zamestnávanie bude ťažie.
- Je možný nárast nacionalistických a euroskeptických strán
Lavína odchodov nepríde
Grigorij Mesežnikov, politológ - Hlavný dosah to bude mať na Slovákov pracujúcich v Británii. Ich status sa zmení, ale ak Británia vystúpi, prestanú byť občanmi toho istého zoskupenia. Ovplyvní to aj naše predsedníctvo, pretože práve vtedy sa tento proces začne. Hlavnou agendou bude to, ako sa vyrovnať s brexitom. My sme sa pripravovali na implementáciu dohody medzi EÚ a Britániou, ktorú vyrokoval David Cameron s členskými krajinami ako argument v prospech zotrvania. Občania to však nezobrali do úvahy a tá zmluva je dnes v koši.
Naše právomoci sa oslabia
Ján Baránek, politický analytik - Vnímam to ako prehru politiky Bruselu, keď nám dopredu diktoval aj veľkosť gombíkovej dierky. Bude to signál na to, aby EÚ posilnila právomoci volených zástupcov. Oslabia sa právomoci Slovenska ako predsedníckej krajiny. Toto je príliš vážna vec, ktorú budú riešiť Merkelová, Tusk, Juncker a Holland. My sme malá krajina, aby sme mali rozhodujúce slovo pri brexite. Významný podiel budeme mať len na logistike a administratíve. Očakávam aj, že Škóti budú iniciovať ďalšie referendum o zotrvaní s Veľkou Britániou a nárast separatizmu.
Turistika za výhodami sa končí
Tomáš Koziak, politológ - Slovensko bude predsedajúci štát, na túto situáciu sa nikto u nás nemohol pripraviť, pretože ide o unikát v histórii. Naša pozícia bude jednoznačne ťažšia. Dotkne sa veľkej skupiny Slovákov, ktorí tam pracujú. Spôsob zamestnávania bude určite nevýhodnejší pre ľudí, ktorí nie sú občanmi Veľkej Británie. Skončí sa aj turistika za sociálnymi výhodami. To, že Británia odchádza, znamená, že Únia sa od občanov vzdialila byrokraciou a nezmyselnými nariadeniami.