Rozhodlo o tom štvrtkové referendum, v ktorom priaznivci takzvaného brexitu tesne prehlasovali zástancov zotrvania Británie v EÚ. Ťažké chvíle však nenastanú len pre Úniu, v ktorej odborníci očakávajú ďalšie referendá o vystúpení, ale aj pre samotné Spojené kráľovstvo. Škóti aj Severní Íri totiž už avizovali, že vo zväzku s Anglickom a Walesom nevidia budúcnosť. Je dobojované. Briti vo štvrtkovom referende rozhodli, že Spojené kráľovstvo sa stane historicky prvou krajinou, ktorá EÚ opustí.
Takmer 52 percent hlasujúcich v referende podporilo brexit, v absolútnych číslach za odchod hlasovalo o milión ľudí viac. „Neprekvapilo ma to, pretože ak sa zamyslíte nad britskou históriou, nie je to národ, ktorý si nechá brnkať ponose a diktovať, aký tvar majú mať banány,“ hovorí politológ Ján Baránek. Briti totiž samých seba stále vnímajú ako obrovskú koloniálnu veľmoc a len veľmi neradi vidia, ako sa im niekto mieša do ich vnútorných záležitostí
Kedy odídu?
Štvrtkové hlasovanie ukázalo, ako veľmi je Veľká Británia vnútri rozdelená. Kým väčšina Anglicka a Walesu hlasovala za brexit, takmer celé Škótsko a Severné Írsko sa postavili proti. „Škótsky parlament by mal mať právo zorganizovať ďalšie referendum o nezávislosti, napríklad, ak by Škótsko bolo vytiahnuté z EÚ proti jeho vôli,“ vyhlásila škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Podobne sa k celej situácii stavia aj dominantná severoírska strana Sinn Féin, ktorej zástupcovia avizovali, že v hre je referendum o spojení sa s Írskom.
V neposlednom rade zostáva otázna situácia Gibraltáru, ktorý sa nachádza na južnom cípe Pyrenejského pol- ostrova. Až 96 percent voličov tam podporilo zotrvanie Británie v EÚ. Začína sa špekulovať o tom, že by sa Gibraltár mohol od Spojeného kráľovstva odtrhnúť a po viac ako 300 rokoch byť pričlenený opäť k Španielsku.
Môžu si to ešte rozmyslieť?
Referendum vo Veľkej Británii nie je pre parlament právne záväzné. To znamená, že napriek tomu, že si Briti odhlasovali brexit, teoreticky ho parlament nemusí schváliť. „Nemyslím si, že sa to stane, Cameron určite nepôjde proti svojim ľuďom,“ vysvetľuje politológ Ján Baránek. Ak raz Británia aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, cesta späť už neexistuje. Ak by si to Briti predsa len v budúcnosti rozmysleli, museli by prejsť klasickými prístupovými rokovaniami ako ktorékoľvek iné krajiny so záujmom o členstvo.
Kampaň bola postavená na lži
Pár hodín po skončení referenda jedna z hlavných tvárí kampane, líder strany UKIP Nigel Farrage povedal, že kampaň za odchod Británie z EÚ bola založená na lži. Kampaň hovorila o tom, že Briti týždenne posielajú do Únie 350 miliónov libier, ktoré by mimo Únie mohli investovať do zdravotníctva. „Môžete garantovať, že tieto peniaze pôjdu do zdravotníctva?“ pýtala sa ho redaktorka v rannej šou Dobré ráno, Británia. „Nie, nemôžem, nikdy som to nepovedal. Bola to chyba v kampani,“ odpovedal Farrage.
4 dôvody, pre ktoré Británia opúšťa Úniu
1. EÚ ohrozuje britskú suverenitu
V posledných rokoch sa prijalo mnoho zmlúv, ktoré prenášajú právomoci národných štátov na Brusel. Britskí euroskeptici majú problém s tým, že Európska komisia nie je priamo zodpovedná britským voličom alebo komukoľvek inému.
2. Zväzovanie zbytočnými reguláciami
Problém sú regulácie, ktoré Britom podľa slov Borisa Johnsona zakazujú recyklovať čajové vrecúška či obmedzujú výkon vysávačov. Britskí konzervatívci sú nespokojní s byrokraciou.
3. Únia dovoľuje príliš veľa imigrantov
Briti majú veľký problém s imigrantmi z iných krajín EÚ, pretože tá garantuje občanom EÚ právo na prácu a presídlenie do ktorejkoľvek inej krajiny. Británia očakáva viac práce pre svojich vlastných občanov.
4. Euro je pre Britov katastrofa
Mnoho ekonómov verí, že na to, aby euro fungovalo tak, ako má, bude potrebná dodatočná fiškálna a politická integrácia spolu so spoločným daňovým a sociálnym systémom.
Muž, ktorý rozbil Európsku úniu: Britský premiér ohlásil rezignáciu
Nech urobil za šesť rokov svojej vlády čokoľvek, história si ho bude pamätať len pre jedno. Britský premiér David Cameron (49) sa tučnými písmenami zapíše ako muž, ktorý zabil prvý klinec do rakvy Európskej únie. V rámci predvolebného boja pred dvoma rokmi totiž Britom sľúbil, že vypíše referendum o zotrvaní krajiny v EÚ. „Je načase, aby sa Británia vyjadrila. Je načase, aby sme nastolili otázku týkajúcu sa Británie a Európy,“ povedal v januári 2013 Cameron. Briti ho vzali za slovo. A napriek tomu, že Cameron vystupoval proti brexitu, voliči si urobili po svojom. Cameronovi tak nezostalo nič iné než to, že sa v októbri vzdá premiérskej stoličky.