Onedlho však budú poslední cezpoľní, ktorí zažili ich nový domov ako súčasť Európskej únie. Nový Čas zisťoval, ako sú s výsledkom referenda spokojní domáci aj Slováci v zahraničí, ktorých sa zmena bezprostredne týka. Z čoho majú najväčšie obavy?
V Londýne doštudujem aj po odchode z únie
Andrea Havranová (22), slovenská študentka v UK - Z výsledkov referenda mám zmiešané pocity. Nezostáva mi nič iné, iba to rešpektovať. Mám však obavy, či a ako to ovplyvní moje ďalšie pôsobenie v UK. V súčasnosti som prijatá na univerzitu v Londýne. Horšie to však bude pre tých, ktorí sa pre štúdium či prácu tu rozhodnú v budúcnosti. Som rada, že som mala možnosť zažiť Britániu aj ako súčasť EÚ. Nemyslím si, že život po odchode z EÚ bude pre nás cudzincov extrémne ťažký. Desí ma však fakt, že podľa štatistiky hlasovali za vylúčenie najmä Briti v pokročilom veku. Zdá sa, že to nie je len problém na Slovensku, keď staršia generácia prehlasovala tú mladšiu, neuvedomujúc si dôsledky. Stále mám pocit, že UK bez Únie bude pre nás mladých rozumnejšou voľbou ako Slovensko v EÚ.
Za rodinou do Anglicka s vízami?
Peter Sigotský (32), supervisor v reštaurácii, a Janka Sigotská (27), materská dovolenka, Sligo - Írsko - V malom meste Sligo v Írsku žijeme už 10 rokov. Páči sa nám krajina a životný štýl Írov - sú láskaví, nápomocní a ochotní. Prišli sme sem hlavne kvôli zárobku, nasporiť peniaze na dom, aby sme sa raz vrátili na Slovensko a bývali vo vlastnom bez toho, aby sme sa museli na 30 rokov zadlžiť banke. Výsledok referenda nás veľmi prekvapil. Síce Írsko, v ktorom žijeme, z EÚ nevystupuje, dotkne sa nás to pri bežnom živote. Severné Írsko máme tak 50 kilometrov a kedysi sme tam často chodili nakupovať, bolo to výhodné. Keď budeme chcieť Severné Írsko navštíviť teraz, možno už budeme potrebovať víza alebo iné povolenia. Máme tiež rodinu žijúcu v Anglicku, tak možno, keď ich najbližšie budeme chcieť navštíviť, budeme si najskôr musieť vybavovať víza. Aj manželovi írski kolegovia v práci boli z hlasovania zaskočení a zatiaľ vôbec nevedia, čo môžu očakávať.
Veľký risk, ktorý za to nestál
Joe Mann (27), architekt, Londýn - Keďže pracujem ako architekt, hlasoval som za zotrvanie v Európskej únii, aj keď si myslím, že potrebuje reformu. Ekonomická stabilita EÚ pomohla Británii rozvíjať sa a stavebný priemysel sa v posledných rokoch rozrástol, z čoho som mal tiež osobný prospech. Opustenie EÚ nás tak hádže do úplne nevýhodnej pozície, čo sa prejavilo ihneď po výsledkoch referenda pádom libry. Naša ekonomika môže úplne ľahnúť a mňa zanechať bez práce. Môžem len dúfať, že sa z toho pozbierame, no bol to veľký risk, ktorý za to nestojí.
Moji priatelia sú z výsledku sklamaní
Peter Pavček (38), kuchár, Londýn - V Londýne žijem dva a pol roka a pracujem v gastronómii. Oproti Slovensku je tu viac príležitostí aj adekvátnejšie ohodnotenie. Na život sa tu zvyká relatívne ľahko, i keď sem-tam dajú človeku pocítiť, že je len lacnejšia pracovná sila z Východu. Osobne si myslím, že to nebol úplne najšťastnejší krok a kampaň za odchod z EÚ bola postavená na dosť zavádzajúcich faktoch, lebo
tvrdiť, že benefity čerpajú hlavne cudzinci z východnej Európy, bolo podľa roznych štatistík a grafov úplne nemiestne tvrdenie. Po tomto výsledku sa EÚ bude musieť nad sebou zamyslieť, čo už mala spraviť dávno. Z pohľadu obyčajného človeka ma skôr zaujíma, aký to bude mať vplyv na ceny potravín a tovarov, keďže UK do veľkej miery závisí od importu. Neočakávam drastické zmeny voči cudzincom, ktorí tam žijeme a pracujeme. Skôr si myslím, že sa sprísnia pravidlá pre novoprichádzajúcich. Všetci moji priateia v UK sú však z výsledku sklamaní, lebo aj hlasovanie ukázalo, že väčšina mladých ľudí bola za zotrvanie v EÚ.
V Británii pracuje 100 000 našincov: Budú musieť Slováci prísť späť domov?
Vo Veľkej Británii podľa odhadov žije viac ako 100 000 Slovákov, ktorí tam prišli za lepšími pracovnými podmienkami. Vystúpenie Británie z Európskej únie bude mať podľa odborníkov radikálny vplyv na ich zotrvanie na Ostrovoch. Čo bude ďalej s Východoeurópanmi a ako sa zmení cesta do Británie?Nezávislosť, ktorú si Briti v referende odhlasovali, šokovala celý svet.
Viacerí Slováci, ktorí v Anglicku dlhodobo pracujú, sa pýtajú, čo sa teraz v ich živote zmení. „Vyzývame slovenské a európske orgány, aby využili nasledujúce dvojročné obdobie prípravy na brexit na obhajobu záujmov týchto ľudí, rovnako ako pracovníkov z iných krajín EÚ,“ uviedol predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský. Dodáva, že návrat ľudí domov by predstavoval záťaž pre Slovensko.
Podľa Financial Times by až tri štvrtiny imigrantov nesplnili vízové požiadavky pre zahraničných pracovníkov, ktoré sa vzťahujú na prisťahovalcov z krajín mimo Únie. Ministerstvo zahraničia prípadné sprísnenie podmienok pre Slovákov zatiaľ nekomentuje. „Zdôrazňujeme, že až do zavŕšenia procesu vystúpenia z Európskej únie zostáva Spojené kráľovstvo jej členom so všetkými právami a povinnosťami,“ tvrdia z rezortu.
V najbližších týždňoch a mesiacoch sa zatiaľ pracujúci Slováci veľkých zmien obávať nemusia. Podľa Luboša Sirotu, generálneho riaditeľa McRoy Group, neskôr príde poriadne vytriezvenie. „Ak by sa Británia ocitla úplne mimo Únie a uzatvoril by sa voľný pohyb pracovnej sily, vstup Slovákov na britský pracovný trh by sa pravdepodobne výrazne skomplikoval. No neočakávame, že by sa títo ľudia začali potom húfne vracať domov,“ povedal odborník.
Podľa Sirotu prieskumy ukazujú, že Slováci pracujúci v zahraničí sa vracať nechcú. „Preto je pravdepodobné, že by sa poobzerali po práci v iných západných krajinách, napríklad v Írsku, Nemecku či Rakúsku,“ dodal. Všetko tiež závisí od podmienok, ktoré si Británia určí, a ako nastaví vzťahy s Úniou. Doterajšie podmienky môžu platiť pre novoprichádzajúcich Európanov.