Krajina si musí vyrokovať podmienky prístupu na jednotný trh Európskej únie a nebude to mať ľahké. Ako sa vyvíja libra? Aký vplyv na európske ekonomiky bude mať brexit? Pocítime to aj my na Slovensku?
1. Mena: Libra bude pod tlakom
Stanislav Pánis, analytik J&T banky - Libra od skorého piatkového rána výrazne strácala oproti všetkým hlavným svetovým menám. Oproti doláru sa miestami prepadla na najnižšiu úroveň od roku 1985. Oproti štvrtkovému záveru obchodovania, keď dosiahla polročné maximá, sa oslabila o vyše 11 percent. Postupne prvá prepálená panická reakcia odznieva. Referendové hlasovanie za brexit totiž neznamená, že sa tak stane hneď zajtra. Bude tu určité prechodné obdobie.
Na druhej strane, kým sa neodstránia mnohé neistoty, ako napríklad, kto bude novým britským premiérom, libra zrejme ostane pod tlakom. Dokonca by v ďalších vlnách výpredajov mohla klesnúť viac ako v piatok ráno. Euro sa oproti libre posilnilo, ale oproti doláru klesalo. Objavujú sa otázniky nad ďalšou integritou Európskej únie, brexit by mohol povzbudiť euroskeptické hlasy. Dolár sa vníma ako bezpečné útočisko.
2. Európsky obchod: Dôležité je, čo si Británia vyrokuje
Celkový ekonomický dosah na Britániu, ako aj na zvyšok EÚ bude závisieť od toho, za akých podmienok by k brexitu prišlo. Bude mať táto krajina voľný prístup na jednotný trh? Švajčiarsko ani Nórsko nie sú v Únii a normálne s ňou obchodujú. Múdrejší budeme po rokovaní, ktoré môže trvať tri roky, a potom je tu ešte jeden problém.
„V EÚ už totiž počuť hlasy, že proti Britom bude potrebné postupovať tvrdo, aby sa zamedzilo ďalšiemu rozpadu Únie,“ tvrdí Luboš Sirota, šéf McRoy Group. Nesporné je, že neistota o budúcnosti Británie a ďalšieho smerovania EÚ načas podkopú ekonomický sentiment. „To bude viesť k obmedzeniu investícií, spotreby a v konečnom dôsledku aj k pomalšiemu ekonomickému rastu,“ dodáva analytik J&T banky Stanislav Pánis.
3. Slovenská ekonomika: Dosahy pocítia aj Slováci
Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne - Priamy dosah brexitu na Slovensko by nebol drastický, ale ani nie zanedbateľný - v rokoch 2016 - 2017 by sa rast našej ekonomiky mohol spomaliť o 0,5-0,6 percentuálneho bodu. Vlani do Veľkej Británie odišlo 5,5 % z celkového slovenského vývozu a, naopak, prišlo 1,6 % z celkového slovenského dovozu. Negatívny dosah brexitu by sme pocítili aj sekundárne - najmä cez Nemecko.
Automobilka Jaguar pokračuje v práci
V súvislosti s brexitom sa do popredia dostávajú aj otázky o investícii Jaguar Land Rover na Slovensku. Ak Británia vystúpi z Únie, ročný zisk najväčšej britskej automobilky môže podľa jej odhadu klesnúť o jednu miliardu libier (1,30 miliardy eur), informovala pred referendom agentúra Reuters. Spoločnosť vzápätí poprela, že prehodnocuje investíciu na Slovensku. „Pokračujú podľa harmonogramu,“ povedal včera minister hospodárstva Peter Žiga.
4. Pracovný trh: Briti nepôjdu proti sebe
Luboš Sirota, generálny riaditeľ McRoy Group - V prvej fáze k žiadnym zásadným zmenám nepríde, aj keď poreferendové otrasy na trhoch môžu zneistiť britské firmy a znížiť ich apetít po novej pracovnej sile predovšetkým zo zahraničia. Úplné uzatvorenie britského trhu práce však nepredpokladám. Aj Briti si uvedomujú, že takáto pracovná sila je pre nich ekonomicky prospešná a ich firmám by chýbala. Škrtnúť zo dňa na deň státisíce pracovných miest, ktoré v Británii zastávajú ľudia z EÚ, by malo na ekonomiku krajiny výrazne negatívny vplyv.
5. Turizmus: Dovolenka na Ostrovoch môže zlacnieť
Odchod Británie z EÚ by mohol mať dosah aj na cestovný ruch. Ak by sa libra oproti euru vážne oslabila, európske krajiny so spoločnou menou vrátane Slovenska by pre Britov stratili na atraktivite. Samozrejme, nie je vylúčené ani obmedzenie voľného pohybu osôb, napríklad zavedením víz. Na druhej strane by zlacneli zájazdy na Ostrovy.