Ako však informuje agentúra DPA, od dôsledkov brexitu nebude uchránené ani Nemecko. Brexit prinesie podľa ekonómov stupňujúce sa negatívne dôsledky pre hospodárstvo v Európe. Nadácia Bertelsmann konštatovala: „Nastala situácia, v ktorej stráca EÚ a celkom určite členské krajiny, dramaticky najmä Veľká Británia,“ uviedol to v rozhovore pre DPA Andreas Esser, vedúci hospodárskej agendy nadácie.
Ak členovia EÚ zotrvajú na ohlásenom tvrdom kurze proti Britom, črtá sa škoda, ktorá do roku 2030 môže viesť k stratám britskej ekonomiky viac ako 300 miliárd eur. Ak sa bude Británia úplne izolovať v hospodárskych otázkach, nemecká ekonomika bude mať celkové straty okolo 55 miliárd eur.
Nemecký ústav pre hospodársky výskum DIW sa napriek všetkým obavám vyslovil o rozchode jasne: „Neverím, že je v záujme Európanov dať Britom dobrú dohodu“. Tak sa vyjadril prezident ústavu Marcel Fratzscher. „Brexit znamená, budete vyhodení,“ každá ústretovosť by provokovala nepriaznivé následné efekty v krajinách ako Taliansko, Francúzsko a Holandsko, kde by sa mohli presadzovať podobné tendencie ako v Británii.
V štúdii nadácie sa uvádza, že britský export do EÚ dosahuje až 50 % jeho celkového ročného výkonu. Ak skončia platnosť súčasné garantované obchodné výhody, ktoré má Británia ako člen EÚ, clá a iné efekty zdražia výmenu tovarov a služieb. Experti predpokladajú, že v zhoršenej situácii najviac utrpia strojárstvo a automobilový priemysel, ale aj farmaceutický a chemický priemysel.