Zhodli sa na tom, že odchod Británie z EÚ by mal začať čo najskôr. Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier varoval pred unáhlenými rozhodnutiami: „Nemôžeme byť hysterickí, ale nemôžeme ani upadnúť do paralýzy,“ povedal pre agentúru AP.
Škóti už ohlásili ďalšie referendum o nezávislosti od Británie, severoírska strana Sinn Fein chce referendum o zjednotení s Írskom a prebudili sa aj priaznivci únie. Tí vyhlásili petíciu za zopakovanie referenda o vystúpení. Hlasovanie by podľa nich malo mať prísnejšie pravidlá a obyčajná väčšina by pre brexit nestačila. Za dva dni už zozbierali vyše milióna podpisov.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa bojí ďalších referend v členských krajinách Európskej únie. „Populisti zvyčajne nepremeškajú nijakú príležitosť, aby narobili veľa hluku s cieľom propagovať svoju protieurópsku politiku,“ povedal Juncker pre sobotňajšie vydanie nemeckého denníka Bild.
Boris Johnson, bývalý starosta Londýna a tvár brexitu tvrdí, že s vystúpením sa netreba ponáhľať. Naopak, predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz zas tvrdí, že únia nemôže strácať čas. Zároveň sa pre agentúru AFP vyjadril, že je škandálne, že britský premiér David Cameron nehodlá odstúpiť z funkcie skôr ako v októbri. „Drží celý európsky kontinent ako rukojemníkov,“ povedal. Z funkcie už odstúpil britský eurokomisár pre finančnú stabilitu, služby a kapitálovú úniu Jonathan Hill. Informovala o tom agentúra Reuters. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v sobotu oznámila, že škótska vláda začne ihneď rokovať s Európskou úniou o možnostiach pre Škótsko po rozhodnutí Británie vystúpiť z EÚ. Peter Tomašovič, foto reuters
Ján Baránek, politický analytik
- V prvom rade si myslím, že malo odstúpiť celé vedenie únie. Tak ako odstúpil Cameron, by mali odísť Schulz, Junckers a Tusk. Brexit totiž nie je len problém Británie. Briti nám jasne ukázali, že je tu niečo zlé. Najhoršie je teraz nútiť Britániu aby urýchlila odchod. Vývoj v Británii je totiž nepredvídateľný. Ak by padla Británia, stiahne celú Európu.
Tomáš Koziak, politológ
- Myslím, že EÚ nezachváti vlna referend. Aj politici si budú dávať pozor, aby referendová vlna neprišla. Radikálny politici, samozrejme, využijú situáciu a budú manipulovať voličmi. Aj tí Briti, ktorí hlasovali o vystúpení z EÚ, sa veľmi rýchlo spamätajú a zistia, že rozhodnutie nebolo možno najsprávnejšie. Britský postoj bol vždy najkritickejší voči únii, ale benefity, ktoré krajina z členstva mala, boli veľmi vysoké. Británia bude mať veľké problémy s vnútornou integritou a s tým, ako brexit prakticky zrealizuje.