Profiligové kluby si nevybrali v siedmich kolách ani jedného Slováka, čo sa naposledy stalo v roku 2012.
Vlani prešlo draftom päť hráčov spod Tatier (Erik Černák, Matej Tomek, Christián Jaroš, Radovan Bondra a Adam Húska), o rok neskôr v Buffale nebol o nich vôbec záujem. Pritom preddraftové rebríčky dávali nádej, že kluby siahnu aspoň po dvoch slovenských hokejistoch. Podľa prognóz mal byť Samuel Solenský z Liberca vybraný približne v piatom a ďalší útočník Filip Lešťan zo švédskeho HV 71 v siedmom kole, menšie šance mali aj obranca Michal Roman z Třinca a Vojtech Zeleňák zo Sparty.
Neúspešný draft je odrazom dlhodobej situácie v slovenskom hokeji. Od roku 2000, keď bolo draftovaných rekordných 16 Slovákov, ich počet s určitými výkyvmi postupne klesal. V roku 2004 ich bolo už len desať, v roku 2005 sedem, v roku 2009 päť, v roku 2011 štyria, v roku 2012 nebol draftovaný žiaden Slovák, v roku 2013 opäť štyria, 2014 jeden (brankár Maximilián Pajpach) a vlani piati.
Pritom o Európanov bol celkovo záujem, z celkového počtu 211 draftovaných hráčov sa narodilo 72 na starom kontinente. Zámorské organizácie si vybrali 25 Švédov, 17 Rusov, 16 Fínov, štyroch Čechov, troch Dánov, dvoch Švajčiarov, jedného Nemca, Bielorusa a Lotyša. Draftom dokonca prešiel aj Belgičan - brankára Woutera Peetersa si uchmatlo v 3. kole Chicago. Ďalšieho belgického rodáka Seana Daya, ktorý ale žije v Kanade, draftovali v tom istom kole NY Rangers.
V 54. ročníku vstupného draftu potvrdil svoju vysokú kvalitu fínsky juniorský hokej, ktorý mal v prvej päťke až troch zástupcov. Z druhého miesta si Winnipeg vybral hviezdu májových MS v Rusku Patrika Laineho, Edmonton na štvrtej pozícii siahol po ďalšom krídelníkovi Jessem Puljujärvim a najvyššie draftovaným obrancom sa stal Olli Juolevi, ktorého z piateho miesta draftoval Vancouver. Jednotkou draftu sa stal Američan Auston Matthews, 18-ročného supertalentovaného centra si vybral víťaz draftovej lotérie Toronto.