Podľa analytikov sa tak skoro výrazné zlepšenie očakávať nedá, medzi investormi totiž prevláda strach a neistota, čo v praxi znamená, že každý deň prichádzajú o milióny. Zmena nastane až v okamihu, keď sa vyjasní, ako bude vyzerať Veľká Británia mimo EÚ.
Predstavte si, že máte nakúpené akcie v hodnote milión eur, ktoré sa predávajú na londýnskej burze. Tá po oznámení, že Briti odhlasovali brexit, padla o 3,2 percenta. V praxi to znamená, že ste za minútu prišli o 32-tisíc eur. A ak, ako väčšina investorov, tušíte, že hodnota vašej investície v najbližšom čase rásť nebude, rýchlo akcie predáte, čo má za následok ďalší pokles ich hodnoty. Presne tak to vyzerá na väčšine svetových trhov v týchto dňoch. Na trhoch prevláda neistota, týkajúca sa toho, ako sa bude dariť britskej ekonomike po odchode z EÚ.
Problém je neistota
Klesá kurz britskej libry, mnohé zahraničné banky už ohlásili, že presťahujú svoje centrá z Londýna do niektorej z krajín EÚ. „Najhorší nie je výsledok, ale neistota na finančných trhoch, a práve tá môže trvať veľmi dlho,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Hovorí, že problém je v tom, že nikto nevie, kam bude Británia smerovať, preto sa dá ťažko odhadovať nejaký ekonomický dosah. Situáciu sa v pondelok ráno pokúšal upokojiť aj britský minister financií George Osborne. Vyhlásil, že brexit síce nie je výsledok, ktorý chcel, ale že autority si so súčasnou situáciu dokážu poradiť.
„Budem tvrdo pracovať na tom, aby som zjemnil vplyv brexitu na našu ekonomiku a pripomenul ľuďom základnú silu britskej ekonomiky,“ citujú Financial Times Osborna. Svetové trhy však na jeho slová zásadne nereagovali a väčšina burzových indexov naďalej klesala. „Nevidím katastrofický scenár, že by sa akciové trhy mali prepadnúť o 50 percent alebo by sa spomalila globálna ekonomika,“ myslí si Menčík. Upozorňuje však na to, že negatívne dosahy na britskú ekonomiku určite prídu a je dôležité, aby nastali čím skôr. Podľa jeho názoru to odradí ďalšie krajiny od toho, aby o vystúpení z EÚ uvažovali.
Zlato je bezpečné
Otrasy pocítil aj trh s komoditami, ako sú napríklad drahé kovy či ropa. „Zlato a ďalšie drahé kovy rástli ako kvázi bezpečné prístavy, priemyselné kovy a energie klesali,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Dôvodom poklesu ceny ropy je podľa jeho názoru očakávanie pomalšieho ekonomického rastu. V zhode s ostatnými analytikmi tvrdí, že dôvodom ekonomického prepadu je predovšetkým neistota z najbližšieho vývoja. „Nižší ekonomický rast má vplyv na spomalenie investícií, menšiu tvorbu pracovných miest a podobne. Tieto faktory tu budú pretrvávať minimálne pol roka, otázne je, ako bude reagovať zvyšok EÚ,“ vysvetľuje Pánis. Dosahy na Slovensko sa dnes odhadujú ťažko. Platí však, že Slovensko je naviazané na veľké ekonomiky, najmä na nemeckú. Ak by sa tá v dôsledku brexitu spomalila, určite to pocítime aj u nás.