Odporúča mu to nemecká politická Nadácia Hansa Seidela so zameraním na Bavorsko, ktorá si v utorok v Bratislave znovuotvorila pobočku. Chce tu komunikovať s verejnosťou, rozbehnúť vzdelávacie projekty či hovoriť ľuďom o proeurópskej politike.
Predstavitelia organizácie nemajú pocit, že sa tu masovo zhromažďujú moslimovia. Preto nechápe spomínané vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tejto komunite. "V porovnaní s Nemeckom či Švédskom je tu veľmi málo moslimov," povedal Martin Kastler, regionálny vedúci tejto nadácie na Slovensku, v Česku a Maďarsku. Verejnú diskusiu o tejto téme preto označil za fantómovú.
Nemecko sa podľa neho snaží integrovať moslimov už od ich útleho veku. Žije tam totiž početná turecká komunita. I tak sa dá predchádzať možnej radikalizácii, vysvetlil Kastler. "Snažíme sa im rýchlo nájsť miesto v nemeckých jasliach či škôlkach, aby boli hneď konfrontovaní s inými kultúrami," povedala predsedníčka nadácie Ursula Männle. Poukázala na potrebu výučby islamu v jazyku krajiny, v ktorej komunita žije. Nemecko podľa nej podporuje katedry islamistiky na niektorých jeho univerzitách, kde sa v nemeckom jazyku vyučuje a vedecky skúma.
"Vaša krajina preberá predsedníctvo v neľahkej dobe," povedala Männle. Ukočírovať "rozvod" Veľkej Británie s úniou označila za výzvu pre Slovensko. "Bude musieť nastaviť výhybky do ďalšieho vývoja Európy," vysvetlila. Poukázala na to, že EÚ potrebuje reformu. "Pri téme migrácia ale musí Slovensko tiež hľadať kompromis," upozornila Männle. Nemci podľa nej vnímajú odmietavý postoj Slovenska ku kvótam. Obyvateľstvo by na takúto migráciu malo viac pripraviť.
Nadácia pôsobí v desiatkach krajín v rámci politického vzdelávania. Poskytuje politické poradenstvo i podporu pre štipendistov. Jej pobočka sa nachádza v Bratislave na Župnom námestí 3. Nadácia chce cez leto predstaviť i štúdiu o tom, "prečo mladí Slováci volili fašistickú stranu". O dôvodoch zatiaľ nechcela predčasne diskutovať. Bližšie chce analyzovať i motiváciu mladých Slovákov odísť z vlastnej krajiny do iných.