Po skončení stretnutia bez prítomnosti predsedu britskej vlády Davida Camerona lídri ďalej varovali, že pokiaľ chce Spojené kráľovstvo využívať jednotný trh i po svojom vystúpení, bude musieť umožniť, aby mali občania členských štátov EÚ i naďalej právo vstupovať do ostrovnej krajiny bez obmedzení.
Poučenie z odchodu Británie nemusí byť nevyhnutne ďalšia integrácia, ale ani vrátenie širších právomocí jednotlivým vládam, vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová po summite. "Toto nie je o principiálne širšej či užšej Európe, ale o tom, ako lepšie dosahovať výsledky," konštatovala. Hlavy európsky štátov podľa nej nechcú pristúpiť ani na ťažkopádne zmeny v zakladajúcich listinách únie kvôli tomu, aby si zaistili budúcnosť po hlasovaní v Británii.
Európa je podľa Merkelovej momentálne vystavená veľmi ťažkej situácii po tom, ako sa Británia vyjadrila za odchod z únie. "Domnievame sa, že my dvadsiati siedmi sa s touto situáciou vyrovnáme," dodala. Taliansky premiér Matteo Renzi zasa navrhol, aby Európska únia poskytla mladým Britom uistenie, že sa i naďalej môžu cítiť "súčasťou veľkej európskej rodiny", a to i napriek hlasovaniu za vystúpenie z bloku. Toto ubezpečenie by podľa neho mohlo obsahovať zvláštne "ad hoc" opatrenia vyplývajúce z občianstva, na základe ktorých by napríklad mohli Briti študovať na univerzitách v rámci EÚ.
Na summite v Bruseli sa spolu s ďalšími partnermi zhodli na tom, že Európa si nemôže dovoliť, aby sa rokovania o odchode Británie vliekli donekonečna a aby sa "predstieralo, že sa nič nestalo", dodal Renzi.