Snažili sa zaistiť dokumenty, ktoré by do celej kauzy mohli vniesť viac svetla. Prekvapivo, až po troch mesiacoch, odkedy začali vyšetrovanie. Bašternák dostal na vratkách DPH od štátu celkovo 16 miliónov eur, existuje však podozrenie, že neoprávnene. Opozícia obviňuje ministra vnútra Roberta Kaliňáka (45) z toho, že údajné podvody kryl, a dnes ho bude už po druhý raz v priebehu troch týždňov odvolávať. O policajnej razii hovorí iba ako o divadielku.
Policajti urobili raziu v Bašternákovej vile na bratislavskom hradnom kopci a bytovke na Tupého ulici, kde sídli jeho 12 firiem. „Môžeme len potvrdiť, že príslušníci Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru vykonávajú zaisťovacie úkony na viacerých miestach a vo viacerých objektoch v súvislosti s podozreniami voči osobe Ladislava B.,“ napísal policajný hovorca Martin Wäldl.
Akcia mala začať o siedmej ráno, z budovy vyšli okolo obeda. Dokumenty do áut naložili za zatvorenými dverami. Prokuratúra bola tiež skúpa na slovo. Povedali len, že ide o úkony spojené s pokynom špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zo 16. marca.
"Ide o preverenie možného korupčného správania pracovníčok daňovej kontroly a taktiež o preverenie nových skutočností, ktoré by mohli súvisieť s podozrením z daňovej trestnej činnosti,“ napísala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Opozícia o výsledkoch razii vážne pochybuje a hovorí o nej ako o zastieracom manévri deň pred odvolávaním Kaliňáka. „Táto razia je nato, aby vznikol nejaký dojem, nie je tu snaha vyšetriť Bašternáka,“ povedal poslanec Jozef Rajtár (SaS), ktorého asistenta Filipa Rybaniča vyšetrujú za to, že si pozeral účet Roberta Kaliňáka, aby poukázal na podozrivé prevody peňazí z firmy spájanej s Bašternákom.
Ďalší podozrivý Kaliňákov kšeft
Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) Kaliňák v roku 2010 podpísal miliónovú zmluvu na opravu policajnej ubytovne v Pezinku s firmou Hesit. Tá bola hlavným dodávateľom stavby Bašternákových stavieb Five Star Residence či Bonaparte, kde býva Fico. Ministerstvo vnútra sa k tomu do uzávierky nevyjadrilo.
Odborník: Išli tam úplne zbytočne
Peter Vačok, advokát a bývalý vyšetrovateľ
- Pri trestných veciach, ktoré sa týkajú daňových podvodov, sú rozhodujúce podklady, ktoré má správca dane - daňový úrad. Niekedy je potreba zistiť niektoré skutočnosti a zabezpečiť dôkazy priamo z objektu firmy či bydliska majiteľov. Ak to bolo potrebné, malo sa to urobiť oveľa rýchlejšie, bezodkladne a nie s takým časovým odstupom. Podozrivé osoby si mohli za takú dlhú dobu urobiť také opatrenia, že tento zaisťovací úkon, resp. tento úkon trestného konania je úplne zbytočný, pretože tie veci sa tam už nachádzať nebudú.
Takto sa ťahá prípad
29. júna 2016
Policajné razie u Bašternáka a v jeho firmách.
10. júna 2016
Vyšlo najavo, že Kaliňák dostal na účet 260 000 eur z Bašternákovej firmy.
16. mája 2016
Vyšlo najavo, že Bašternákove firmy majú nedoplatky, platia minimálne dane, ale na vratkách DPH dostali až 16 miliónov eur.
Apríl 2016
Polícia obnovila vyšetrovanie, no vyšetrovateľka ostala tá istá.
7. augusta 2014
Pracovníci Finančnej správy pripravili sťažnosť proti zastaveniu vyšetrovania, ale vedenie daňovákov ju neposlalo na políciu.
5. augusta 2014
Vyšetrovateľka zastavuje konanie s tým, že skutok sa nestal.
20. decembra 2013
Finančná správa podáva trestné oznámenie pre podozrenie z daňového podvodu.
19. marca 2013
Bašternák cez BL 202 s. r. o. kúpil sedem bytov za 12 miliónov eur v hotovosti. Tie isté byty predávajúci kúpil iba dva týždne predtým za jedno euro.Obratom žiada o 2 milióny vratku DPH.