K rekonštrukcii pristúpili archeológovia a robotníci aj v tomto roku. To, čo pri osekávaní omietky objavil robotník Marek (28), ich poriadne zaskočilo. Hoci k rekonštrukcii hradu došlo už v minulosti, jeho stav si vyžadoval ďalšie úpravy. Ako uviedla riaditeľka Kežmarského múzea Erika Cintulová, o peniaze na opätovnú obnovu omietok a odvlhčenie sa usilovali niekoľko rokov. Napokon sa im podarilo získať 725 000 € z Úradu vlády a z prešovskej samosprávy.
S prácami sa začalo okamžite. Po odstránení starej omietky a tenkého muriva sa v jednom z obranných múrov objavil otvor. „Keď odpadol múr a zjavila sa veľká diera, zľakol som sa. Až archeologička nám povedala, čo sme vlastne objavili,“ vraví Marek (28), ktorý záhadnú chodbu našiel. „Sú to vlastne vtedajšie toalety a kanalizácia. Jej veľkosť však naznačuje, že mohla slúžiť aj ako úniková chodba. O tej sa zmieňujú mnohé legendy Kežmarského hradu,“ prezradila archeologička s tým, že sa našlo i množstvo vzácnych sklenených predmetov, keramických nádob či pôvodných kachlíc.
Záhadný otvor
Spisovateľka a historička Nora Barátová sa vo svojej literatúre venuje najmä témam z histórie Spiša. Aj podľa nej sa tradovalo, že z hradu viedli tajné chodby. Jedna mala smerovať do neďalekých Strážok, ktoré spĺňali, aj podľa názvu, strážnu funkciu. Druhá viedla na radnicu. Nikdy sa to nepotvrdilo. Až objav z Kežmarského hradu dal tejto legende obraz pravdivosti.