Na piatkovej tlačovej konferencii v Redute to vyhlásil slovenský premiér Robert Fico. Obaja sa zhodli na tom, že migrácia a brexit sú témy, ktoré budú významne ovplyvňovať slovenské predsedníctvo. To bol aj dôvod, prečo slovenská vláda len deň pred jeho prebratím schvaľovala program. "Vláda SR v oblasti migrácie chce byť čestným sprostredkovateľom,“ uviedol. Predsedníctvo by sa podľa Fica malo sústrediť predovšetkým na pozitívnu agendu. V témach, ktoré členské štáty rozdeľujú, by radi vytvorili priestor pre diskusiu, aby sa rozdiely v rámci Rady neprehlbovali.
Premiér potvrdil, že bratislavský summit sa bude konať 16. septembra. "Nepochybne tento summit bude jedným z vrcholov slovenského predsedníctva,“ povedal Fico s tým, že pôjde o neformálne stretnutie 27 štátov EÚ mimo sídla Bruselu, počas ktorého by mali diskutovať o budúcnosti európskeho projektu. Organizovať sa bude spoločne s európskymi inštitúciami, keďže ako sám povedal, nemôžu si dovoliť improvizovanú diskusiu bez toho, aby z nej nevzišli síce neformálne, ale konkrétne závery. Podľa Fica Slovensko nemá záujem o žiadne radikálne zmeny možno aj zmluvného charakteru, ale rovnako nie je správne skonštatovať, že všetko je v poriadku.
V otázke brexitu sa obaja zhodli na tom, že do notifikácie nemôžu prebiehať ani len neformálne negociácie s Veľkou Britániou. Fico skonštatoval, že súčasné problémy sú na takú malú krajinu, akou Slovensko je, závažné. Avšak počas prípravy sa urobilo všetko pre to, aby predsedníctvo bolo úspešné. Bude prebiehať v úzkej spolupráci s európskymi inštitúciami. "V tomto duchu sme aj s predsedom absolvovali mimoriadne otvorené, vecné a obsahovo bohaté stretnutie,“ povedal Fico.
Juncker zhodnotil, že predsedníctvo je veľmi dobre pripravené na to, aby bolo úspešné. "Čelíme však istým problémom, novým i starým,“ povedal Juncker. V otázke brexitu musí EÚ čakať na krok zo strany Británie. S premiérom rokovali taktiež o programe slovenského predsedníctva, ktorého hlavné časti sú podľa neho v plnom súlade s tým, čo si v programe stanovila aj EK. Bol by rád, ak by sa počas slovenského predsedníctva prehĺbil vnútorný trh, definitívne sa spustila Energetická únia, digitálna únia a únia kapitálových trhov. Rovnako by mala byť predmetom i banková únia. Projekt pohraničnej stráže by mal byť implementovaný čo najskôr a práve pod vedením Slovenka.
Migračná kríza je zložitou témou. "Snažíme sa zúžiť rozdiely, ktoré panujú, možno tými dvoma prejavmi citlivosti, ktoré sa prejavujú v rámci EÚ,“ povedal Juncker. „Vkladáme najväčšie úsilie do zblíženia,“ dodal. Už vo štvrtok (30. júna) pricestovalo kolégium EK na Slovensko pri príležitosti prebratia slovenského predsedníctva v Rade EÚ od Holandska.