Ľudia protestujú pred jeho prenajatým bytom, po uliciach pochodujú nespokojní učitelia, ministra vnútra Roberta Kaliňáka (45) už po druhý raz odvolávajú, to isté čaká na budúci týždeň samotného Fica. A k tomu všetkému bude Slovensko ako predsedajúca krajina EÚ čeliť vyjednávaniu s Britmi o ich vystúpení z EÚ. Valí sa to na neho z každej strany. Napriek tomu, že sa premiér snaží vystupovať sebavedome, pôda pod nohami sa mu začína otriasať.
Tá na to reagovala po svojom a v piatok odovzdala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze o odvolaní predsedu vlády. Štvrtkové rokovanie o budúcnosti Kaliňáka v ministerskom kresle totiž zrušil Andrej Danko v okamihu, keď Matovič v parlamente vytiahol obrovský transparent s Kaliňákom a Bašternákom a nápisom: „Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne.“ Fica aj Kaliňáka tak bude parlament odvolávať na budúci týždeň v stredu. „Pri odvolávaní sa nič nedeje, kým sa to naozaj nepodarí. Pri Ficovi by padla celá vláda, čo je veľmi málo pravdepodobné, ale pri Kaliňákovi by mohli koaliční partneri tlačiť na výmenu. Potom by situácia bola vážnejšia,“ myslí si politológ Ján Baránek.
Okrem toho sa predsedovi vlády búria aj ľudia v uliciach. Zatiaľ čo rokoval s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom, pod oknami im pochodovala tisícka nespokojných učiteľov, ktorí požadujú razantnejšie zvýšenie platov. „Myslíte si, že nás v Redute počujú?“ pýtal sa davu na Rybnom námestí jeden z lídrov protestov Vladimír Crmoman. Protestujúci odpovedali bubnovaním a hlasným krikom. V piatok napoludnie takmer tisícka učiteľov pochodovala centrum Bratislavy. Mnoho ľudí, medzi nimi aj zahraniční turisti, sa pristavovali a učiteľom tlieskali.
Podľa odborníka však tieto protesty toho veľa nezmenia, nezaberie ani tlak smerom do zahraničia. „Staré demokracie na Západe sú na protesty zvyknuté. Tam sa protestuje stále za niečo alebo proti niečomu,“ vysvetľuje Baránek a dopĺňa, že ak by protestovalo stotisíc ľudí, bolo by to iné. Fico po rokovaní s Junckerom oznámil, že uprostred septembra sa bude u nás konať neformálny samit 27 krajín EÚ. „Nepochybne tento samit bude jedným z vrcholov slovenského predsedníctva,“ povedal Fico. Predseda EK Juncker uviedol, že podľa neho je Slovensko na predsedníctvo pripravené. Zároveň dodal, že migračná kríza bude top téma. „Snažíme sa zúžiť rozdiely, ktoré panujú, možno tými dvoma prejavmi citlivosti, ktoré sa prejavujú v rámci EÚ,“ dodal Juncker.
Priority predsedníctva
1. Hospodársky silná Európa
Slovensko bude dbať na vytvorenie vhodného prostredia pre investície a ďalší rozvoj Únie.
2. Posilnenie digitálneho trhu - uľahčenie internetových nákupov
Zjednotenie pravidiel a poplatkov pri nákupoch cez internet, podobne ako pri roamingu.
3. Podpora pozitívnej migrácie, kontrolovaná migrácia
Vyriešenie kontroly imigrantov do EÚ a otázky v azylovej politike.
4. EÚ ako globálny hráč
Budovanie pevnejších vnútorných väzieb naprieč EÚ, rozširovanie Únie a rozvojová pomoc nečlenským krajinám.