Wiesel si prešiel nacistickými koncentračnými tábormi v Osvienčime a v Buchenwalde. O jeho úmrtí informovali izraelské médiá a kancelária jeruzalemského pamätníka Jad vašem.
"Jad vašem smúti nad odchodom preživšieho holokaustu Elieho Wiesela, laureáta Nobelovej ceny, presláveného autora," uviedol pamätník na Twitteri.
Wiesel vydal štyri desiatky románov, poviedkových zbierok a esejí, z ktorých sa väčšina točí okolo holokaustu a otázky, prečo k nemu došlo a ako s takým otrasným zážitkom možno žiť. Wiesel, ktorý sa narodil v židovskej chasidskej komunite na severe Rumunska, bol v pätnástich rokoch aj so svojou rodinou zaradený do transportu. Z rodiny prežil iba on a dve jeho staršie sestry. Matka a tretia sestra zahynuli v Osvienčime, otec, s ktorým dlho spoločne znášal útrapy táborov smrti, zomrel počas takzvaného pochodu smrti do Buchenwalde.
V roku 1986 dostal Wiesel za svoje aktivity Nobelovu cenu za mier a potom založil spoločne so svojou ženou Marion, s ktorou majú syna Elisha, Nadáciu Elieho Wiesela pre ľudstvo. Je držiteľom aj viacerých ďalších prestížnych cien a spoločne s bývalým českým prezidentom Václavom Havlom, ktorý ho nazval "stelesneným svedomím ľudstva", inicioval vznik pražského Fóra 2000.
Wiesel niekoľkokrát navštívil ČR. Prvýkrát sa na českej pôde ocitol v januári 1945 v nákladnom vlaku, ktorý mieril z Osvienčimu do Buchenwalde a na krátku dobu sa zastavil v Prahe.