Sochu z bronzu vytvoril sochár a reštaurátor Martin Kutný spoločne so synom Viktorom. „Myšlienkou vytvoriť sochu kata som sa zaoberal už dlhší čas, lebo som rekonštruoval Katov dom, kde býval a tiež lavicu v kostole, na ktorej sedával. Dostal som sa k tomu však až vlani na jeseň,“ vysvetľuje. Tvorba sochy trvala vyše pol roka. „Predchádzalo tomu predstavenie myšlienky na mestskom úrade. Samotné odlievanie trvalo približne dva mesiace,“ prezradil umelec. Kata si vybral preto, aby ľudí zaujal.
„Mohli sme vytvoriť sochu nejakého dejateľa, ale takých je veľa. Kat je atraktívny a pôsobí akčne. Budem veľmi rád, keď ľudí zaujme,“ pripomenul spoluautor. Socha vznikla na základe dobových kresieb a opisov. „Jedinou zmenou je, že kat je do pása vyzlečený, čo nebývalo zvykom, lebo v Bardejove nebolo príliš teplo. Takto je však akčnejší,“ uzavrel Kutný. Náklady na sochu boli 17 000 €. Umiestnená je na Hlavnom námestí zapísanom v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Zahynul vlastnou zbraňou
Právo na kata dostal Bardejov v 14. storočí. „Mestu ho 16. júla 1635 udelil uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký. Vládla tu prísna spravodlivosť,“ uviedol riaditeľ Šarišského múzea František Gutek. Stínalo sa za odcudzenie šatky na odpuste, upaľovalo za krádež medu, ukrižovávalo sa za krádež v dome richtára. Kat bol rešpektovaným človekom. Nebol však sudcom, robil iba špinavú robotu, mučil a popravoval. „Bol druhým mužom po richtárovi, teda druhým a posledným, s ktorým sa previnilec stretol na súde. Podľa archívu sa kat Ján dostal do konfliktu s mestským bubeníkom a vystrelil na neho z pušky - za to bol iným katom sťatý,“ dodal.
Socha kata
Výška s podstavcom: 195 cm
Výška samotnej sochy: 185 cm
Šírka podstavca: 90 cm
Dĺžka podstavca: 1,7 m
Hmotnosť: 400 kg