Vzácny dravec sa totiž narodil v hniezde, ktoré sa nachádzalo len 200 metrov od plánovanej trasy vedenia. Dnes si už orliak lieta na oblohe a stavebné práce sa tak môžu naplno rozbehnúť.
Vďaka pochopeniu ľudí sa ochranárom podarilo zachrániť vzácneho dravca! Ornitológovia našli nové hniezdo orliaka morského vo februári na Podunajskej rovine pri Váhu. „Zistili sme, že asi len 200 metrov od hniezda sa plánuje výstavba nového vedenia – 2-krát 400 kV v úseku Gabčíkovo – Veľký Ďur. V praxi to predstavovalo montáž elektrických vedení v blízkosti hniezda a hrozbu, že orliaky hniezdo zanechajú práve v čase násady vajec alebo počas výchovy mláďatka,“ uviedol Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Nie je pravidlom, že by záchrana jedného vtáčieho života stopla aj investora. Tentoraz sa však stal zázrak! „Naozaj príjemne nás prekvapil prístup akciovej spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). Bezodkladne odporučila združeniu zhotoviteľov novej trasy vedenia, aby prispôsobili montážnu činnosť a nedošlo k ohrozeniu hniezdenia orliakov. Práce v úseku v priamej blízkosti hniezda boli utlmené až do času, keď už aktivity montáže stožiarov nebudú predstavovať riziko,“ vysvetlil ochranár Chavko.
Investor tak v blízkosti hniezda s výstavbou čakal od apríla do polovice júna. Pred pár týždňami ochranári dravca okrúžkovali. Momentálne už prelietava okolo hniezda. „Keď uvidíte orliaka s modrým krúžkom, tak to bude možno práve ten, ktorý prežil vďaka pochopeniu ľudí,“ uzavrel dojatý Chavko.
Orliak morský
Je naším najväčším hniezdiacim dravcom. Dosahuje rozpätie krídel až 240 cm a samica môže vážiť až 8 kg. Na Slovensku hniezdi len 15 – 20 párov a tak je každé mláďa nesmierne cenné. V prírode je ako predátor často prenasledovaný. Primárne sa živí uhynutými živočíchmi a pomáha zbavovať prostredie od zdochlín.