Oznámila to iba deň nato, ako riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey neodporučil vzniesť obvinenia z trestného činu voči demokratickej prezidentskej kandidátke Clintonovej v kauze používania súkromného e-mailu na odosielanie služobnej pošty v čase, keď pôsobila ako šéfka diplomacie USA.
Podľa Comeyho neexistujú dôkazy o tom, že by Clintonová alebo jej spolupracovníci úmyselne porušovali pravidlá upravujúce zaobchádzanie s utajovanými informáciami. Ich konanie však možno považovať za "mimoriadne ľahkomyseľné," zhrnul závery vyšetrovania FBI. Lynchová sa v stredu stretla s riaditeľom FBI, prokurátormi a vyšetrovateľmi, s ktorými o výsledkoch vyšetrovania diskutovala.
"Dostala som ich jednohlasné odporúčanie, že by malo byť dôkladné, rok trvajúce vyšetrovanie uzavreté a nemali by byť vznesené žiadne obvinenia voči osobám z tohto vyšetrovania, a súhlasím s tým," uviedla Lynchová vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA. Comey bude dnes svedčiť o vyšetrovaní a svojich odporúčaniach pred kongresovým výborom.
Clintonovej prezidentská kampaň Comeyho oznámenie privítala a vyjadrila nádej, že je tým celá záležitosť definitívne vyriešená. Republikánsky prezidentský uchádzač Donald Trump naopak závery vyšetrovania FBI skritizoval ako nesprávne a pomýlené. Aféra s používaním Clintonovej súkromného e-mailového konta na služobné účely, známa aj ako EmailGate, vypukla koncom roku 2014. Ukázalo sa, že v časoch, keď Clintonová pôsobila ako ministerka zahraničných vecí USA, používala na pracovnú komunikáciu súkromný e-mail, aj keď mala k dispozícii aj e-mail na zabezpečenom vládnom servere.