„EUrópastage na Pohode patrí medzi srdcové podujatia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Na Pohode je jedinečná atmosféra, za ktorou prichádzajú ľudia zo všetkých kútov Slovenska. Veľmi ma teší, že už po ôsmykrát máme príležitosť k tejto skvelej atmosfére prispieť aj my svojím programom. EUrópastage návštevníkov určite nesklame, naozaj bude z čoho vyberať. Pripravili sme program, ktorý priláka všetky vekové kategórie, či už sa budú chcieť zabaviť alebo niečo dozvedieť. Tešíme sa na všetkých na trenčianskom letisku",hovorí Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Program Zastúpenia Európskej komsie na Slovensku na Pohode 2016 je pestrým mixom zábavy a informácií.
V EÚ info zóne, budú pripravené zábavné súťaže, vedomostné kvízy a interaktívne hry, ako napríklad koleso šťastia, či európske puzzle, v ktorých si návštevníci môžu otestovať svoje vedomosti o Európe a Európskej únii. Pripravili sme aj informačné materiály pre tých, ktorí by sa radi dozvedeli viac o fungovaní EÚ, alebo o príležitostiach, ktoré občanom Únia ponúka. Žiaci a študenti sa napríklad môžu dozvedieť všetko o programe Erasmus+ a to najmä o štúdiu a dobrovoľničení v zahraničí. Nebude chýbať ani fotokútik a žrebovanie o skvelé ceny.
Aj v stane EUrópa stage bude nabitý program. Okrem koncertov sú pripravené diskusie pod hlavičkou Café Európa na najaktuálnejšie témy, ktoré hýbu Európou.
Európa v súčasnosti čelí mnohým problémom a výzvam, ktoré dostali celý kontinent do stavu krízy – od následkov finančnej krízy, cez utečeneckú vlnu, nárast euroskepticizmu, otázky možného vystúpenia niektorých krajín z Európskej únie, až po ruskú propagandu a konflikt na Ukrajine. Pre tých, ktorým nie sú tieto témy ľahostajné, sú pripravené diskusie, ktoré vďaka zaujímavým hosťom sľubujú náučný a obohacujúci zážitok.
V piatok 8. júla v čase od 12:00 do 12:50 bude prebiehať diskusia s názvom „Prečo sa bojíme utečencov?”, ktorú organizuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Goetheho Inštitútom. O postojoch slovenskej verejnosti k utečeneckej kríze, ako aj o konkrétnej skúsenosti zo života utečenca budú hovoriť Zuzana Števulová, riaditeľka mimovládnej neziskovej organizácie Liga za ľudské práva, Rasha Abbas, sýrska spisovateľka a novinárka žijúca v Nemecku a Martin Dubéci, analytik a aktivista z občianskeho združenia Progresívne centrum. Diskusiu, ktorá bude prebiehať v angličtine, bude moderovať slovenský spisovateľ Michal Hvorecký.
V sobotu 9. júla od 12:00 do 12:50 budeme diskutovať na tému: „Médiá ako zbraň: Môže ruská propaganda rozložiť Európu?”O dopadoch šírenia dezinformácií v európskej spoločnosti a o tom, ako sa tejto propagande brániť, budú pod moderátorskou taktovkou Mireka Tódu z Denníka N diskutovať Alexander Duleba, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, Juraj Smatana, učiteľ a občiansky aktivista a Jaroslav Naď, spoluzakladateľ portálu antipropaganda.sk zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.
Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.