Prihlásili sa do pilotného projektu ministra obrany, ktorý má v dlhodobom horizonte vytvoriť aktívne vojenské zálohy. Celkovo sa o miesta uchádzalo 129 záujemcov, prísnym výberovým sitom však prešla necelá tretina z nich.
Na ministerstve obrany zavládlo sklamanie. Keď minulý rok s pompou oznamovali dobrovoľnú vojenskú prípravu, očakávali, že vycvičia 150 záujemcov. Napokon však nastúpilo len 37 dobrovoľníkov, ktorí od stredy zarezávajú v martinských kasárňach. „Záveru prvého dňa predchádzalo strihanie, uloženie vecí do skriniek a večierka bola o 21.30,“ uviedol kapitán Martin Kováč s tým, že začínajú bezpečnostnými a právnymi seminármi. „Boli by sme radi, ak by záujemcov bolo viac. Ide však o pilotný projekt a treba mu dať šancu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Dobrovoľníci si počas 12 týždňov osvoja základné bojové zručnosti, tímovú spoluprácu či zvládanie stresových situácií.
„Vojak dobrovoľnej vojenskej prípravy získa špecifické vedomosti a zručnosti potrebné pri plnení úloh ozbrojených síl,“ zdôraznil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim. Doplnil, že títo ľudia budú môcť byť neskôr využívaní aj na plnenie záchranných či humanitárnych úloh. Podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa zo Slovenského inštitútu bezpečnostnej politiky je takýto projekt potrebný. „Treba však odstrániť aj niektoré nedostatky, napríklad finančná motivácia ľudí by mohla byť vyššia,“ hovorí Naď. Dobrovoľníci za tri mesiace svojej služby dostanú 375 eur. Ubytovanie, ošatenie aj stravu však majú hradené.
Čo absolvujú:
Základný vojenský výcvik (9 týždňov)
- taktická príprava
- strelecká príprava
- telesná príprava
- ženijná príprava
- topografická príprava
- psychologická príprava
- logistická príprava
Odborný výcvik (3 týždne)
- zisk špecifických vedomostí, návykov a zručností potrebných pri plnení úloh ozbrojených síl
Režim:
- Budíček v pracovných dňoch o 5.30
- Večierka o 21.30
- Počet vojakov: 24 mužov, 13 žien