A kým spoločnosť EEI tvrdí, že dopravné značky, ktoré dala osadiť, sú v súlade so zákonom, polícia to chce na mieste prešetriť. Umiestnenie tabule prekáža aj Terézii Siničákovej. Jeden príslušník sa dokonca pre parkovaciu politiku rozhodol odísť z mestskej polície. Terézia Siničáková sa sťažuje, že nemá taký výhľad z okna ako doteraz. „Značka nie je dobre ukotvená, keď fúka vietor, kýve sa a robí to hluk v byte,“ sťažuje sa.
Tabuľa je prekrytá stĺpom, takže si ju vodiči všimnú až v poslednej chvíli. Prokuratúru navštívil s ďalším podnetom po mestskom poslancovi Jaroslavovi Poláčekovi aj občiansky aktivista Zdenko Lipták. „Mesto Košice a firma EEI začali deliť obyvateľov na dve skupiny. Obe bývajú v paneláku, za byty sa platí daň z nehnuteľnosti, a je jedno, či tam niekto žije trvale, alebo prechodne. Nevidím dôvod, aby sa delili na dve skupiny, a myslím, že je to diskriminačné,“ povedal Lipták.
Spoločnosť EEI odmieta tvrdenia, že dopravné značky sú v rozpore s platnými zákonmi. „Všetko je v súlade s legislatívou. Kontrolujeme značenie, ktoré nám zabezpečujú externé firmy,“ uviedol Karol Wolf zo spoločnosti EEI. Prezradil, že spúšťajú iniciatívu Košice proti násiliu, v ktorej chcú osloviť slušných ľudí.
„V demokratickej spoločnosti nemôže byť argumentom železná tyč, násilie, šírenie strachu a hrozby likvidáciou,“ upozornil Wolf, podľa ktorého tak firma EEI reaguje na ničenie automatov, značiek a zastrašovanie pracovníkov. Jeden z mestských policajtov sa nevie stotožniť s novou parkovacou politikou, a tak odchádza z mestskej polície.
Argumenty spoločnosti EEI
- doteraz sa predalo 3 000 rezidentských kariet
- denne sa predá asi 200 kariet
- osadených je už 128 zónových dopravných tabúľ
- od pondelka sa začne s výstavbou 250 nových parkovacích miest