Rokovania o dislokácii THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) sa začali vo februári - po tom, ako KĽDR otestovala svoju raketu dlhého doletu. Juhokórejské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že rozhodnutie o rozmiestnení systémov THAAD je súčasťou "rozhodnej akcie" s cieľom zaručiť bezpečnosť Kórejskej republiky a jej ľudu pred severokórejskými jadrovými zbraňami, zbraňami masového ničenia a balistickými raketami.
K rozmiestneniu amerických systémov v Južnej Kórei by malo dôjsť čo najskôr. V správe agentúry Jonhap sa však neuvádza, či rokovania o THAAD sú už vo svojej konečnej fáze. Medzičasom Čína už vyjadrila hlbokú nespokojnosť a rozhodne odmietla tento plán.
Soul uviedol, že cieľom rozmiestnenia protiraketového systému je výlučne obrana pred Severnou Kóreou. Ako dnes na svojej webovej stránke informoval denník Le Figaro, KĽDR označila zámer svojho južného suseda za "otvorené vypovedanie vojny" a dodala, že tieto opatrenia sú "najnepriateľskejším aktom" Spojených štátov, uvádza sa v dnešnom vyhlásení ministerstva zahraničných vecí KĽDR.
Pchjongjang už za svoj jadrový a raketový zbrojný program čelí sérii medzinárodných sankcií, ktoré sa ešte viac sprísnili v marci v dôsledku januárových raketových a jadrových skúšok KĽDR.