"Diskusia o prípade Ľudmily Cervanovej sa zužuje len na otázku, či sú odsúdení páchatelia, vrahovia alebo obete," uviedol pre TASR pri príležitosti 40. výročia, ktoré uplynuli v sobotu od vraždy medičky Cervanovej, bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth. Tóth je autorom prvého dielu knižného vydania o vražde študentky, ktorá vyšla v decembri minulého roku pod titulom Ako vrahovia klamali verejnosť a vysmievali sa spravodlivosti.
"V tomto tóne referuje prevažná väčšina médií už viac ako štvrť storočia, čo považujem za hlboký morálny a profesionálny úpadok. Vražda Ľudmily Cervanovej je dávno uzavretý prípad, sú známi vrahovia, ktorí boli zákonne odsúdení a podľa mojej mienky veľmi mierne potrestaní," povedal ďalej Tóth.
Podľa jeho názoru "hlavnou témou pri príležitosti 40. výročia brutálnej vraždy Ľudmily Cervanovej by malo byť permanentné zlyhávanie médií a novinárov, ktorí dokázali priam s goebbelsovskou zručnosťou vsugerovať časti verejnosti, že vrahovia sú obete". "Z trestného spisu s obľubou vyberajú informácie, ktoré vyhovujú propagande vrahov. Vytvárajú tým dojem, že pracujú s faktami, no v skutočnosti dokazujú len to, akí zruční sú v manipulácii s verejnou mienkou," povedal Tóth.
"Žijeme v časoch samozvaných mediálnych elít, ktoré akože vlastnia monopol na pravdu. Kauza Cervanová je toho živým a smutným príkladom," dodal mimo iného na záver.