Na Horvátha sa zniesla obrovská vlna kritiky po tom, čo na konci júna do Prezidentského paláca vnikol muž a bezpečnostné zložky si jeho prítomnosť vôbec nevšimli. Kaliňák tvrdí, že riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií sám po škandále požiadal o uvoľnenie z funkcie. Napriek tomu, že sa napokon rozhodol Horvátha stiahnuť, najbližšieho pol roka bude bezpečnosť najvyšších štátnych predstaviteľov stále v jeho rukách.
„Vzhľadom na vážnosť obdobia SK PRES, na ktorého bezpečnostných opatreniach sa riaditeľ podieľa, sa dohodli na ukončení funkcie po slovenskom predsedníctve k 1. januáru 2017,“ uviedlo ministerstvo. Ku škandálu pritom došlo práve tri dni pred oficiálnym začiatkom predsedníctva Slovenska v Rade EÚ, ktoré sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia, o ktoré sa stará aj jeho úrad.
Zvažovalo sa toho veľa
Bezpečnostný analytik Milan Žitný tvrdí, že je potrebné vedieť, ako bola nezvládnutá akcia v paláci vyhodnotená a kto konkrétne zlyhal. „Veliteľská zodpovednosť tam, samozrejme, je, keďže jemu úrad podlieha a v jeho úrade sa to prihodilo. Minister v tomto prípade musel zvažovať veľa vecí - čo by Horváthovo okamžité skončenie vo funkcii spravilo s útvarom, aké tam panujú vnútorné pomery, nakoľko je dobrým manažérom,“ myslí si odborník.
Podľa Žitného nielen predsedníctvo, ale práve tieto okolnosti rozhodovali o osude šéfa ochrankárov. „Tých faktorov je veľmi veľa, čiže skratovité konanie nie je v tejto chvíli namieste,“ dodáva expert. Horváth má odísť po tom, ako sa do Prezidentského paláca vkradol 35-ročný Čech Milan K., ktorého zadržali až po incidente. V sídle najvyššieho ústavného činiteľa strávil niekoľko desiatok minút bez toho, aby ho ochrankári zaregistrovali. Podľa zdroja od vyšetrovateľov to bola stávka z recesie a chlapík si chcel spraviť selfie.