„Slovensko je malá krajina, ale má veľa tvárí a rozhodli sme sa, že sa v Bruseli budeme prezentovať ako moderná, dynamická a inovatívna krajina dobrých nápadov a aktívny člen EÚ,“ povedal minister Lajčák.
Inovatívna výzdoba vestibulu Rady EÚ je tradíciou, na základe ktorej sa každá predsednícka krajina celých šesť mesiacov prezentuje pracovníkom, diplomatom, delegátom, novinárom a návštevníkom Rady tým, čo považuje pre seba za typické.
Štyri živly
Prezentácia Slovenska vychádza z konceptu "Štyri elementy inovácie", ktorý zobrazuje unikátne technológie a vynálezy slovenských výrobcov a to tak, že každý z nich reprezentuje jeden prírodný živel. Zem je prezentovaná Ekokapsulou z dielne spoločnosti Nice Architects – ide o mobilné obydlie, ktoré bolo vytvorené na prežitie v ťažkých podmienkach bez pripojenia na vodu či elektrinu. Samostatne zachytáva a filtruje vodu a pomocou solárneho panela si vyrába elektrinu. Využiť sa dá ako udržateľné bývanie v rozvojových krajinách alebo núdzové bývanie po rôznych katastrofách.
Vodný živel reprezentujú špeciálne kajaky a kanoe z firmy Vajda Group, na ktorých vyhrali slovenskí športovci už vyše 20 medailí. Oheň je zastúpený jedinečnou technikou hĺbkového vŕtania elektrickou plazmou s názvom Plasmabit, ktorý vyvinula firma GA Drillins. Na záver je tu vzduch, ktorý stelesňuje už svetoznáme lietajúce auto Aeromobil, ktoré vytvoril tím Štefan Klein a Juraj Vaculík. Práve tento exponát vyvolal najväčší záujem desiatok účastníkov slávnostného odhalenia slovenskej vizuálnej prezentácie.
Budova Rady EÚ označovaná ako Justus Lipsius je na šesť mesiacov de facto druhým domovom slovenského predsedníctva. Práve tu sa odohráva veľká väčšina expertných či ministerských rokovaní členských štátov EÚ, ktoré od 1. júla do 31. decembra vedie práve Slovensko.
Tvorcom celkového prezentačného projektu je Slovenská asociácia interiérových dizajnérov (SAID).
Koncert v Bruseli
Ďalšou tradíciou, ktorou v Bruseli štartuje predsedníctvo jednotlivých krajín je slávnostný otvárací koncert. Slovensko si pre túto významnú udalosť vybralo najprestížnejšie kultúrne centrum, BOZAR. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 1500 hostí – predstavitelia EÚ inštitúcií, veľvyslanci, diplomati, ako aj komunita Slovákov pracujúcich v Bruseli.
Koncert otvoril prezident SR Andrej Kiska za prítomnosti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka a šéfa belgickej diplomacie Didiera Reyndersa. Podľa hlavy štátu v EÚ panuje zhoda, že Únia a jej členské štáty majú dostatok vnútorných zdrojov na prekonanie akýchkoľvek problémov. „Potrebujeme však obnoviť dôveru a sebavedomie, aby sme ukázali schopnosť žiť v tejto veľkej rodine nielen pre oslavy úspechov a míľnikov, ale aj pre prekonávanie omylov a slabostí,“ uviedol prezident Kiska. Ako dodal, „Taký je skutočný život a ani Európska únia nie je imúnna voči rizikám zložitej každodennej reality“.
V rámci bohatého kultúrneho programu vystúpil orchester a zbor Slovenskej filharmónie pod dirigentskou taktovkou Rastislava Štúra. Zazneli známe operné árie zo svetového repertoáru v podaní známych operných spevákov Jolany Fogašovej (soprán), Pavla Bršlíka (tenor) a Štefana Kocána (bas). Program galakoncertu doplnili aj diela slovenských skladateľov Eugena Suchoňa a Jána Cikkera ako zakladajúcich osobností slovenskej národnej hudby. Pod vedením zbormajstra Jozefa Chabroňa sa koncertnou sálou niesla Suchoňova skladba „Aká si mi krásna“.