Trvalo im 12 rokov, kým prišli na jeho funkcie. Vďaka ich objavu môžu odborníci po celom svete lepšie pochopiť, ako proteín opravuje poškodenú DNA a tiež proces vzniku pohlavných buniek. Ľudská DNA je každý deň vystavovaná rôznym negatívnym faktorom, ako sú fajčenie, nevhodná strava alebo pobyt na slnku. Tie bunku DNA poškodia.
Tím vedcov Univerzity Komenského v Bratislave pod vedením Juraja Gregáňa po 12 rokoch skúmania objavil nový proteín, ktorý narušené bunky regeneruje. „Našli sme proteín Dbl2, ktorý je dôležitý pri oprave poškodenia DNA. Ak by taká bunka nebola opravená, tak môže viesť až ku vzniku rakoviny,“ uviedol Gregáň z Prírodovedeckej fakulty UK.
Až doteraz vedci nepoznali funkcie tohto proteínu. „Ako prví sme zistili, ako Dbl2 funguje a aký je molekulárky mechanizmus, ktorý bunka používa pri oprave poškodenej DNA,“ doplnil vedúci výskumného tímu. Objavený proteín je dôležitý aj pre správne fungovanie sexuálneho rozmnožovania.
„Pri vzniku pohlavných buniek dôležitosť proteínu spočíva v tom, aby došlo k zmiešaniu genetickej informácie od matky a otca a aby vznikol nový jedinec. V prípade, že tento proteín v bunke chýba, môže to viesť k sterilite,“ prezradila doktorandka Lucia Molnárová. Naši vedci plánujú svoje vzácne poznatky zužitkovať a pokračovať ďalej vo výskumnej činnosti.
Ako dochádza k regenerácii DNA
1. celistvá DNA sa poškodí vplyvom fajčenia, nesprávnej stravy či pobytu na slnku
2. do poškodenej DNA sa dostane proteín Dbl2
3. vďaka proteínu sa DNA opäť opraví a môže pôsobiť pri správnom rozmnožovaní