Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že cez krajný západ Slovenska prechádza zatiaľ nevýrazné pásmo prehánok, už v tom boli prechodne aj búrky.
"Po ňom ale ubúda oblačnosť a teplota tak bude stúpať. Mimoriadne teplo v tejto časti územia teda už nebude, no tým, že pršalo, sa zdvihla vlhkosť vzduchu, kvôli čomu bude dusno," uviedol SHMÚ.
V aktuálnej letnej sezóne ústav zatiaľ zaznamenal dve vlny horúčav, ktoré predchádzali aktuálnej tretej. Výraznejšia, či už z hľadiska dĺžky trvania, ale aj dosiahnutej maximálnej teploty vzduchu, bola prvá z dvojice s výskytom v závere júna. "Dokonca sme zaznamenali aj krátku sériu dní s maximálnou dennou teplotou vzduchu nad 35 °C, napríklad v Moldave nad Bodvou boli takéto tri dni v rade (23.-25.6.)," informuje SHMÚ.
Aspoň dva dni za sebou bolo takto teplo aj v Holíči, v Topoľčanoch a v Somotore. Jeden takýto deň sa vyskytol vo Vysokej nad Uhom, v Tisinci, na stanici Prešov - vojsko, v Orechovej, v Michalovciach, v Rimavskej Sobote a v Kamenici nad Cirochou. Poslednú vlnu horúčav ukončil podľa ústavu výrazný studený front prvý júlový víkend, keď k nám prenikol chladný vzduch od severozápadu.
Vysoké teploty potrápia obyvateľov východného Slovenska aj v stredu 13. júla. Pretrvávajúcu výstrahu druhého stupňa vydal SHMÚ pre 12 okresov, a to Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Prešov, Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Sobrance, Michalovce, Trebišov, Košice okolie a Košice mesto. Teploty by sa mali ojedinele v popoludňajších hodinách šplhať k 35 až 36 stupňom Celzia. Pre niektoré okresy východného Slovensko zároveň platí aj prvý stupeň pre výskyt búrok. Týka sa to okresov Svidník, Stropkov, Prešov, Vranov na Topľou, Košice okolie a Košice mesto. Meteorológovia tu miestami očakávajú výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo. Úhrn zrážok môže byť 20 až 40 milimetrov, vietor môže dosiahnuť rýchlosť 18 až 23 stupňov Celzia.
Prvý stupeň pre výskyt ojedinelých búrok s krúpami platí aj pre zvyšné okresy Slovenska.