Šesť dedín na hornom Šariši následne zmizlo pod vodou, dve zatopilo čiastočne. Museli ustúpiť vodnej nádrži Domaša, ktorú vybudovali na severovýchodnom Slovensku. Vysťahovanie sprevádzali veľké emócie.
Svoje domy museli opustiť obyvatelia 700 domácností. „My sme robili na družstve a bývali sme v družstevnom dome. Neodchádzalo sa nám ľahko. Aj som si poplakala, no nič sa nedalo robiť. Ak by sme sa nevysťahovali sami, vysťahovali by nás úradne,“ rozhovorila sa Mária Blanárová (86), ktorá mala aspoň to šťastie, že nemusela odchádzať ďaleko.
„Našu dedinu Bžany nezlikvidovali úplne. Voda zaliala len jej časť. Postavili sme si dom na kopci, a tak teraz s manželom Michalom (86) bývame neďaleko nádrže a každý deň hľadíme na vodu, pod ktorou zmizol náš dom. Už je to len nostalgia, ale vtedy to bolo veľmi ťažké,“ spomína na smutné obdobie dôchodkyňa.
Nie každý mal toľké šťastie. Ľudí z obce Valkov vysťahovali aj do niekoľko desiatok kilometrov vzdialeného Prešova. V meste dokonca vznikla aj nová ulica, ktorú nazvali po zaniknutej dedine, len k nej pridali mäkčeň, a tak sa zrodila Vaľkovská. Na nej dodnes žije Mária Šebejová (56).
„Sťahovali sme sa, keď som mala šesť. Bolo to šťastné detstvo. Behali sme po lúkach a lesoch. Všetci robili na poli,“ spomína. Hoci ona sama bola v čase veľkého vysťahovávania ešte dieťa, živo si vybavuje, ako jej príbuzných zobralo, že musia opustiť svoje domovy. „Pamätám si, že babka nechcela odísť ani za nič. Že ako bude piecť chlieb. Podvolila až keď jej dedko v Prešove postavil pekárničku. Aj to však z toho bola veľmi nešťastná,“ dodala Mária, ktorá teraz na Valkove vlastní chatu.
Dodnes sa stretávajú
- Kostoly v dedinách boli pyrotechnicky odstrelené.
- V obci Dobrá žilo veľa židovských rodín
- Odsťahovalci sa pravidelne stretávajú
- Pri poklese hladiny vidno zvyšky domov a základov