Pretože nepočúvajú svoju intuíciu a začnú konzumovať to, čo im odporučia iní. Hoci im spomínané potraviny vôbec nechutia. Vedci z Texasu ale tvrdia, že so zmenou je potrebné začať úplne inak. Navyšovať v jedálničku tie zdravé potraviny, ktoré človek už má rád. Zvýšením ich konzumácie dosiahnú zmeny, ktoré ich potom privedú k ďalším zdravším alternatívam. Väčšinou si ale ľudia povedia - a dosť, začnem inak. Zvolia si nejakú diétu či stravovaciu metódu, ktorá je im úplne cudzia a plná potravín, ktoré im vôbec nechutia.
Po pár dňoch strávených premáhaním sa pri každom súste ich mozog skolabuje a donúti ich vrátiť sa k milovaným nezdravým alternatívam. Pokiaľ má byť totiž zmena trvalá a úspešná, musí byť pozvoľná a začať navýšením tých zdravých potravín (druhov zeleniny a ovocia), ktoré už človek má rád. Tým sa zmení prísun živín a telo postupne začne žiadať o ďalšie zdravé potraviny a začne sa zbavovať chuti na tie nezdravé.
"Náš výskum dokazuje, že namiesto vytvárania pravidiel, čomu všetkému sa vyhnúť, by sa chudnúci ľudia mali zamerať na konzumáciu zdravých potravín, ktoré majú radi. Diétu držiace osoby, ktoré si zakážu len konzumáciu toho, čo majú najradšej, sú vopred odsúdené na zlyhanie. Namiesto toho by si mali dovoliť občasné zhrešenie a zamerať svoju pozornosť na zdravé potraviny, ktoré im chutia, a zvýšiť konzumáciu týchto chutných zdravých jedál. Ľudia s veľmi slabou vôľou si väčšinou stanovujú tvrdšiu diétu, zakážu si celkom obľúbené jedlo, ale pritom oveľa horšie odolávajú zvodom a chutiam," tvrdí doktorka Meredith David z Baylor univerzity v Texase.