V skutočnosti je bezpečnejšie nedávať na dosku vôbec nič. Väčšina ľudí predpokladá, že toaletná doska je pokrytá miliónmi baktérií. Pritom je navrhnutá tak, aby sa to nestalo. Zakrivenie a hladký povrch zabraňuje množeniu baktérií, takže je pomerne bezpečné si na ňu sadnúť aj na verejnej toalete. Baktérie sa nemôžu množiť na holej koži, preto je toto všeobecné presvedčenie mylné. Naša koža poskytuje prirodzenú bariéru, ktorá nás chráni pred mikroorganizmami.
Okrem toho, veľká časť baktérií, ktoré sa vyskytujú na toalete, na našom tele už dávno je. Avšak, na rozdiel od záchodovej dosky, nie sú ostatné predmety na toalete navrhnuté tak, aby zabránili množeniu baktérií. Splachovač, kľučka na dverách, dávkovač mydla, ale aj toaletný papier sú omnoho nebezpečnejšie. Štúdie dokázali, že priemerná toaletná doska je čistejšia ako kuchynský drez väčšiny ľudí.
To najlepšie čo môžeme urobiť, aby sme sa ochránili je dôkladne si umývať ruky s mydlom aspoň 20 sekúnd pod prúdom horúcej alebo studenej vody. Pri odchode z toalety sa pokúste nedotýkať rukami dverí ani ničoho v miestnosti. Použite radšej bok, lakeť alebo nohu, ktorá je ukrytá pod vrstvou oblečenia.