Organizátori osláv dobytia Bastily na promenáde plnej ľudí napriek tomu mohli nešťastiu zabrániť. Útočník im povedal, že rozváža zmrzlinu, preto sa dostal tam, kde nemal čo robiť.
Šandor: Je to skôr výsledkom možností a schopností páchateľa, že si to vyhodnotil ako jednoduchý spôsob. V príprave útoku nie je takmer žiadna šanca odhaliť ho, auto si môže požičať každý. Je celkom evidentné, že si to dobre premyslel. Nie všetci majú rovnaké možnosti, dôležité je, že ich spája nenávisť k nám a že nám chcú ublížiť a sami si hľadajú cestu, ako útok dokonať.
Naď: Som presvedčený, že to bolo rozhodnutie skupiny, ktorá útok organizovala. Nemyslím si, že útočník konal sám. Vedeli dopredu, minimálne niekoľko týždňov, možno aj niekoľko mesiacov, kedy a kde chcú realizovať útok. A vyhodnotili to tak, že najjednoduchším spôsobom, ako sa dokážu dostať na to miesto a spôsobiť veľké škody, je dopravný prostriedok. Nemyslím si, že by to bola nová metóda.
Mesiac sa vo Francúzsku konali majstrovstvá Európy vo futbale a teroristi nezaútočili. Prečo teraz? Mal útok zasiahnuť krajinu v čase najvýznamnejšieho štátneho sviatku?
Šándor: Pokiaľ budeme pracovať s informáciami, ktoré máme k dispozícii, urobil to osamelý vlk, človek, ktorý nebol na nikoho napojený. Vybral si štátny sviatok, vedel, že tam bude veľa ľudí. Pokiaľ ide o EURO, domnievam sa, že opatrenia a masívna prítomnosť bezpečnostného aparátu odradili potenciálnych páchateľov teroristického útoku.
Naď: Francúzske bezpečnostné zložky mali veľmi náročné obdobie. Sústredili sa na tri veľké oblasti: futbal, cyklistika (Tour de France) a Paríž, ktorý je vždy lákad lom pre útočníkov. Nice nie je veľké mesto, ale je to jedna z top destinácií z hľadiska cestovného ruchu. Teroristi veľmi dobre vedeli, že 14. júla tam budú tisíce ľudí. A zjavne sa im podarilo výrazným spôsobom prekvapiť políciu. Bezpečnostné zložky nemali také informácie, ktoré by smerovali k tomu, že niečo sa môže udiať v Nice. Bezpečnostné opatrenia zjavne neboli na takej vysokej úrovni, jednak ako mali byť a jednak ako boli v Paríži.
Zlyhali bezpečnostné zložky, keď sa to stalo?
Šándor: Pokiaľ tam boli nejaké zátarasy, tak boli nedostatočné, nákladiak ich prekoná bez problémov. Keď sa ten človek rozhodol, že na promenádu vojde autom, je veľmi krátky čas na varovanie. Bola tma, môžete strieľať, ale je to problematické, sú tam ľudia, budete strieľať na kabínu rýchlo idúceho auta. Kabína bola prešpikovaná guľkami, ale fi nálny úder prišiel asi až na konci celej dráhy. Nákladiak má obrovskú kinetickú silu, takže ho ťažko zastavia telá mŕtvych ľudí. Je evidentné, že v celom Francúzsku nebol žiaden náznak, že by sa niečo mohlo stať.
Naď: Som presvedčený, že polícia zlyhala. Je pre mňa nepochopiteľné, že nákladné vozidlo sa počas takéhoto podujatia v nočných hodinách dostalo na promenádu plnú ľudí bez toho, aby tam boli zábrany. Nie je možné, aby útočník jazdil v podstate dva kilometre po promenáde a zabíjal ľudí. Považujem to za zlyhanie zo strany polície a pravdepodobne aj organizátorov podujatia
Aké dôsledky by to malo mať? Sprísnia sa ešte bezpečnostné opatrenia?
Naď: Nemyslím si, že sa ešte dá skvalitniť práca bezpečnostných zložiek. Pretože naozaj robia to, na čo majú kapacity a na základe informácií, ktorými disponujú. Zároveň platí, že jedenkrát sa to môže stať v Nice, druhýkrát zasa v Marseille a tretíkrát v Paríži. Potenciálnych cieľov je veľmi veľa a nedá sa adekvátne zabezpečiť celé Francúzsko. Faktom je, že Francúzom sa len v priebehu minulého roka podarilo znemožniť prípravu viacerých teroristických útokov.
Prečo vo väčšine prípadov ide o Francúzsko?
Šándor: Francúzsko bolo dlhší čas mimo hľadáčika islamských teroristov. V roku 2003 sa nezúčastnilo na ťažení do Iraku, dokonca vtedajší francúzsky prezident ho verejne kritizoval. Keď však Francúzsko začalo presadzovať svoju proafrickú politiku relatívne nezávislú od EÚ a NATO a začalo sa angažovať proti Islamskému štátu, tak si takpovediac povedalo o tieto údery. No a potom je to vnútrofrancúzsky problém, sedemmiliónová islamská komunita, nie dobre integrovaná. Francúzsko vie, že 75 % väzňov tvoria moslimovia, a nič s tým nerobí a vie, že väzenie je najlepším miestom na nábor k džihádu. Keď počujeme Donalda Trumpa, že Európu treba odislamizovať, to je presný návod na to, aby sme sa jedného dňa dočkali občianskej vojny. Čo chcete robiť so siedmimi miliónmi moslimov, ktoré sú väčšinou bčanmi Francúzska?
Naď: Z hľadiska možnosti teroristického útoku Francúzsko patrí k najnebezpečnejším miestam v Európe. Je tam istá skupina, niekoľko tisíc veľmi zradikalizovaných ľudí, ktorí sú potomkami prisťahovalcov a majú francúzske občianstvo. Práve títo mladí ľudia sú najväčšou hrozbou v Európe, nie utečenci, ktorí prichádzajú.