Pôvodne sa predpokladalo, že rotunda vznikla na základoch stavby z obdobia Veľkomoravskej ríše. Pri jej rekonštrukcii sa ukázalo, že mohla byť postavená už koncom deviateho storočia. „Tým, čo sme v nej objavili môžeme s istotou povedať, že je najstaršou stojacou rotundou s okrúhlym pôdorysom nielen u nás, ale i v celej strednej Európe. Je to každopádne unikát a rarita, že sa zachovala v takomto stave,“ prezradil riaditeľ archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.
V stavbe boli odhalené úžasné nálezy, medzi iným sa podarilo odkryť aj jedinečný maľovaný konsekračný kríž pochádzajúci z najstaršieho obdobia rotundy. „Má tvar latinského kríža so širokými ramenami. Významným objavom v rotunde bolo tiež pôvodné predrománske okno, ktoré sa zachovalo aj s pôvodnými omietkami vo vnútri otvoru,“ dodal Jozef Dorica, akademický maliar a vedúci reštaurátorov. Správne určenie obdobia, z ktorého nálezy pochádzajú, podľa jeho vyjadrení potvrdili aj prvé výsledky meraní vzoriek najstaršej malty, omietok a organických prímesí uhlíkovou metódou. Zisťovanie sa uskutočnilo vo výskumnom centre katedry jadrovej fyziky a biofyziky UK v Bratislave.
Na obnovu národnej kultúrnej pamiatky, ktorá prebehla v rokoch 2009 – 2016, prispelo Ministerstvo kultúry SR sumou 174-tisíc eur. „Sme pyšní na to, akú ozaj vzácnu kultúrnu pamiatku u nás máme. A keďže nie je jedinou, toto iba dokumentuje, že územie okolo našej obce bolo veľmi významné už vo včasnom stredoveku," uzavrel hrdo starosta Nitrianskej Blatnice Michal Toman.