Doteraz bezpečná Európa sa v priebehu pár mesiacov zmenila. Nový Čas sa s bezpečnostným analytikom pozrel na to, v ktorých krajinách hrozí najväčšie nebezpečenstvo ozbrojeného útoku, a kde možno bez väčších obáv stráviť vytúžené dni voľna.
Jaroslav Naď: Vyhýbajte sa veľkým zhromaždeniam
Bezpečnostný analytik
V celej Európe sa treba vyhýbať návštevám podujatí, kde sa zhromažďuje veľa ľudí, to znamená veľkým hudobným festivalom alebo športovým zápasom. Zvýšené riziko však podľa mňa hrozí najmä v Španielsku, kde sa zvýšil počet prívržencom džihádistov. Pozor si treba dávať najmä vo veľkých európskych mestách, ako sú Paríž, Barcelona, Londýn. Na dovolenku sú bezpečnou destináciou Chorvátsko, Slovinsko a sever Talianska. Aj po poslednom útoku v Nice si myslím, že sme stále v bezpečnej zóne. Najnebezpečnejšia je naďalej severná Afrika a najmä Tunisko a Líbya. Vysoko rizikový zostáva stále Egypt. V prípade Turecka je riziko veľmi veľké.
Otvoriť galériu
Mapa strachu. Zdroj: anc
Rizikové krajiny pre turistov
Turecko - Ankara - Istanbul
Po sérii bombových atentátov v Istanbule sa situácia nebezpečne zhoršila po potlačenom pokuse o prevrat.
Francúzsko - Nice
Útočník na promenáde zabil 84 ľudí a desiatky ich zranil. Útočník pochádzal z Tuniska a mal už aj francúzsky pas.
Belgicko - Brusel
Dve explózie v odletovej hale bruselského letiska Zaventem si vyžiadali najmenej 14 mŕtvych. Ďalšia explózia otriasla stanicou metra (20 obetí).
Francúzsko - Paríž
Teroristi v novembri minulého roka zavraždili 130 ľudí. Najviac ich zomrelo v hudobnom klube Bataclan. Teroristi útočili aj pred futbalovým štadiónom Stade de France.