Zomrelo pri tom 265 ľudí, medzi ktorými boli aj civilisti. Pohnuté časy sa dotkli aj mnohých Slovákov, ktorí do Turecka odišli za prácou. Pokus o štátny prevrat šokoval aj obyčajných Turkov, ktorí sa báli o holé životy.
Lívia Zacharovská Artam (31) pracuje v hoteli v meste Kayseri v strede Turecka. Bola tu aj v čase krviprelievania. „Momentálne tu všetkých zatvárajú do väzenia. Neviem sa dostať preč, pretože nám to zakázali, mali tu druhý výstražný stupeň,“ hovorí. V Turecku sa teraz necíti príjemne. „Žijem tu už desať rokov a vždy som hovorila o tejto krajine, aká je bezpečná, ako sa tu dobre žije... Momentálne sa cítim, ako keby som bola v úplne inom svete,“ tvrdí. Miestni sa podľa nej teraz rozdelili na viacero táborov. „Niektorí ľudia oslavujú, iní sa boja na ulicu vyjsť. Je tiež skupina, ktorá má názor, že to bolo celé iba nejaká fraška, a že to bolo narafičené, aby sa on dostal vyššie k moci,“ dodala.
Mesut (31) z Istanbulu: Ešte sa to neskončilo!
Majiteľ reštaurácie Mesut (31) býva len 50 metrov od miesta, kde v Istanbule došlo k násilnostiam. V čase pokusu o prevrat sa zdržiaval doma. „Mali sme veľký strach. Ľudia sa boja a sú šokovaní,“ povedal pre Nový Čas mladý Turek, ktorý rozhodne nepatrí k prívržencom prezidenta Erdogana. „Nakradol veľa peňazí a popiera demokraciu. Chce z Turecka urobiť krajinu ako Saudská Arábia či Irán. To sa mi nepáči,“ hovorí s tým, že držal palce armáde. „Erdogan chce zmeniť systém v Turecku, všetko je pod jeho kontrolou. Malá skupina armády chcela ukázať, že má silu, a že sa s nimi netreba zahrávať. A ešte sa to neskončilo,“ dodal.
Jana z Ankary: Nespala som celú noc
Slovenka Jana Judičáková býva a pracuje pár kilometrov od hlavného mesta Turecka. „S priateľmi sme doma pozerali film. Zrazu ho prerušili zábery, ako vojaci zablokovali Istanbul a autá nemohli prejsť do európskej časti,“ opisuje. Po tom, čo ľudia na základe prezidentovej výzvy vyšli do ulíc, nastal podľa nej totálny chaos. „Všade vládol strach, líra klesala na trhu, ľudia začali rabovať obchody a vyberať hotovosť z bankomatov,“ dodáva s tým, že v tú noc nezažmúrila oka. Odísť z Turecka neplánuje. „Aj keď sa deje, čo sa deje, cítim sa tu bezpečne,“ uzavrela.
Futbalista Škrtel: Nebojte sa, som v poriadku
Dramatickú noc v Istanbule prežil aj kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Martin Škrtel, ktorý uplnynulý štvrtok podpísal zmluvu s klubom Fenerbahce. V čase pokusu o prevrat bol v hoteli. Najbližší mali oňho veľký strach. „Ahojte, priatelia, som v poriadku a sledujem, ako sa vyvinie situácia v Turecku. Ďakujem vám všetkým za podporu," napísal Škrtel na sociálu sieť a upokojil tak rodinu aj fanúšikov. V hoteli strávil okrem noci aj celú sobotu, lebo mu zrušili tréning a zápas.