Mesiac strávila v Južnom Sudáne, kde vyšetrovala zrak a očné pozadie ľuďom, ktorí tam lekársku starostlivosť často vôbec nemajú. Zaujímavé však je, že si tam vystačila iba s obyčajným smartfónom a Volkovou šošovkou.
Okuliare pre bedárov
„Myšlienkou našej misie bolo zorganizovať charitatívnu zbierku použitých dioptrických a slnečných okuliarov pre ľudí, ktorí ich vo svojej krajine nemajú šancu zohnať a už vôbec nemajú možnosť ísť na očné vyšetrenie,“ hovorí Adriána. Prostredie, v ktorom sa ocitla, sa podľa nej nedá s naším vôbec porovnať. „Kultúra, prostredie a nemocnica, v ktorej sme mesiac vyšetrovali pacientov, boli úplne odlišné od čohokoľvek, čo si človek dokáže predstaviť,“ dodáva.
Významné ocenenie
Tím vzal so sebou viacero potrebných zariadení, no keďže podľa Adriány tieto prístroje nie sú vhodné na transport, hľadali metódy, ktoré by ich nahradili. „Pri vyšetrovaní očného pozadia nám veľmi dobre poslúžila klasická Volkova šošovka v kombinácii so smartfónom, ktorý mal štandardný LED blesk,“ približuje. Úspech nedal na seba dlho čakať a študentka získala za projekt ocenenia. „Podarilo sa mi získať prvé miesto v oftalmologickej sekcii a z víťazov všetkých sekcií bola moja prezentácia vybraná medzi 9 najlepších do záverečnej súťaže Grand Prix, kde bola najlepšie ohodnotená hlasovaním publika,“ hovorí hrdo. Adriána však potvrdila, že za jej úspechmi je ťažká drina a bez podpory okolia by to nemalo význam. Napriek náročnému štúdiu vie budúca lekárka aj relaxovať. „Voľný čas, ak nie som v nemocnici, na fakulte alebo v práci, trávim najradšej v konskom sedle,“ dodáva na záver.
Ako jej patent funguje?
Zobrazenie očného pozadia pomocou smartfónu a Volkovej šošovky funguje na princípe nepriamej oftalmoskopie. „Zdrojom svetla (v našom prípade ide o blesk fotoaparátu na smartfóne) svietime z určitej vzdialenosti do oka pacienta, pred ktoré kladieme Volkovu šošovku s hodnotou +20 dioptrií. Na obrazovke uvidíme skutočný, stereoskopicky obrátený obraz očného pozadia. Rozdielom medzi našou metódou a klasickou oftalmoskopiou je možnosť očné pozadie smartfónom odfotiť a snímky ďalej analyzovať, čo štandardný oftalmoskop nedokáže,“ vysvetľuje medička.