Jej odhalenie by mohlo vyústiť k vylúčeniu všetkých ruských športovcov z nadchádzajúcej letnej olympiády v Riu, doteraz sa jej nemali zúčastniť iba ruskí atléti a vzpierači.
Komisia skúmala obvinenia zo štátom riadeného dopingového programu, s ktorým v máji prišiel bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov. Ten vyhlásil, že v Soči dochádzalo v spolupráci s tajnými agentmi poverených štátom k manipulácii so vzorkami. Správa teraz potvrdila, že k takýmto praktikám dochádzalo.
Rodčenkov v rozhovore pre New York Times vyhlásil, že aby sa zabránilo pozitívnym testom, bolo vymenených viac ako sto odobratých vzoriek za "čisté". Súčasťou štátom podporovaného dopingového programu bolo viac ako dvadsať ruských olympionikov vrátane 15 medailistov.
"Ruské ministerstvo športu manipuláciu so vzorkami riadilo, kontrolovalo a monitorovalo," vyhlásil McLaren, ktorý predložil správu na 97 stránkach. V nej okrem iného uviedol, že moskovské laboratórium používala k výmene negatívne vzorky z atletických majstrovstiev sveta v roku 2013 v Moskve. V Soči bolo Rusko s 13 zlatými, 11 striebornými a 9 bronzovými medailami najúspešnejšou výpravou.
Podvody išli medzi rokmi 2011 a 2015
Komisia sa zaoberala predovšetkým dopingom na olympiáde pred dvoma rokmi, podľa McLarena však k manipuláciám so vzorkami dochádzalo od roku 2011 do augusta 2015. Ruskí športovci tak z programu mohli ťažiť napríklad na atletickom šampionáte v Moskve aj plaveckých majstrovstvách vlani v Kazani.
Závery vyšetrovania opäť zvýšili tlak na Medzinárodný olympijský výbor, aby Rusko vylúčil z augustových letných hier v Riu de Janeiro. Do Brazílie zatiaľ nesmú ruskí atléti a vzpierači. O možnosť štartu mohli požiadať iba atléti, ktorí nežijú v Rusku a podrobujú sa dopingovým kontrolám mimo tamojšieho systému. Výnimku dostali bežkyňa Julia Stepanovová a diaľkárka Darja Klišinová.