Práve tento fakt mal byť dôvodom, pre ktorý ho chcela časť armády odstrániť. Vojenskí velitelia sa obávali rastúcej koncentrácie moci v Erdoganových rukách a odstraňovania demokratického poriadku v krajine. Neúspešný puč však podľa odborníkov spôsobí presný opak toho, čo pučisti chceli dosiahnuť.
Turecký prezident Erdogan dlho neváhal a piatkový pokus o vojenský štátny prevrat začal využívať na upevnenie svojej moci. Na medzinárodnej scéne je za svoje diktátorské sklony ponášajúce sa na neobmedzenú vládu sultána dlhodobo terčom kritiky. Len cez víkend úrady zavreli viac ako 6-tisíc ľudí a toto číslo bude pravdepodobne vyššie. Z funkcie takmer okamžite odvolali aj takmer 3 000 sudcov. „Sú to len kritici režimu a s vojenským pučom nemajú nič spoločné,“ povedal pre agentúru DPA šéf tureckých sudcovských odborov Mustafa Karadag. Okrem sudcov o svoje miesto prišlo aj takmer 8 000 zamestnancov ministerstva vnútra. „Erdogan určite urobí všetko pre to, aby eliminoval či už civilnú, alebo vojenskú opozíciu,“ myslí si bezpečnostný analytik z SSPI Jaroslav Naď.
Svet stojí za ním
Sám prezident Erdogan ešte cez víkend vyhlásil, že vzbúrenci zaplatia vysokú cenu. „Toto povstanie je Božím darom, lebo budeme mať dôvod vyčistiť armádu.“ Opozičné médiá či politici sú v Turecku pod tlakom už dlhší čas. Množstvo zmiznutých oponentov totiž podľa odborníkov poukazuje na fakt, že ak sa tamojší režim rozhodne niekoho prenasledovať, nekladie si veľké prekážky. Ironicky v tomto prípade vyznieva aj to, že Erdogan sa napriek všetkému teší podpore a dôvere zo strany západných mocností. Po neúspešnom puči sa ho zastávali americký prezident Barack Obama aj náš premiér Robert Fico.
„Bol demokraticky zvolený v slobodných voľbách a akákoľvek násilná zmena režimu je vždy horšou alternatívou ako slobodné voľby,“ ozrejmuje situáciu Naď. Zároveň dodáva, že je presvedčený o tom, že Erdogan túto situáciu zneužije na upevnenie svojej moci v krajine. „Medzinárodné spoločenstvo musí vytvoriť taký tlak, ktorý neumožní Erdoganovi dotiahnuť jeho čistky do extrémov,“ hovorí Naď.
Konšpiračné teórie okolo prevratu
1. Puč zorganizoval Erdogan
Sociálne siete okamžite po potlačení puču zaplavili analógie piatkových udalostí s požiarom nemeckého Reichstagu v roku 1933. Nacisti túto udalosť využili na neskoršie víťazstvo vo voľbách. Zástancovia tejto sprisahaneckej teórie tvrdia, že puč zorganizoval sám Erdogan, ktorý ho chcel využiť ako zámienku na prenasledovanie opozície a posilnenie právomocí prezidenta v krajine. O tomto variante hovorí aj duchovný Gülen.
2. Náboženský prevrat
Naopak, teória prezentovaná tureckou vládou hovorí o tom, že prevrat zo zahraničia zorganizoval duchovný vodca Fethullah Gülen, ktorý žije dlhé roky v exile v USA. Turci Gülena obviňujú z toho, že sa v krajine snaží vybudovať paralelnú armádu, školstvo či súdnictvo, ktoré mu potom umožnia prevziať moc v krajine. Sám duchovný tieto tvrdenia označil za klamstvá a naznačil príklon k verzii, že za pučom stojí sám Erdogan.
3. Sionistické sprisahanie
Web veteranstoday.com uverejnil teóriu, podľa ktorej je za pokusom o prevrat sionistické hnutie. Autor myšlienky Kevin Barret, ktorý patrí k najznámejším kritikom takzvanej vojny proti teroru vyhlásil, že tento prevrat bol len jednou z častí plánu na vznik takzvaného veľkého Izraela, ktorý by siahal od Stredozemného mora až po Irán, pokrývajúc územie Sýrie aj Iraku.
Neúspešný prevrat v číslach
232 mŕtvych, z toho 208 civilistov a vojakov na strane Erdogana, 24 prívržencov prevratu
1 400 zranených ľudí
6 038 zatknutých vojakov, celkovo zadržali 7 543 ľudí
2 745 sudcov odvolali v sobotu
8 000 policajtov bolo postavených mimo službu
30 odvolaných lokálnych guvernérov
Kto je Erdogan?
- pochádza z Istanbulu a otec mu zakázal profesionálne hrať futbal za Fenerbahce Instanbul
- začínal v roku 1994 ako primátor Istanbulu, no pre podnecovanie násilia v mene islamu musel v roku 1998 odstúpiť
- za extrémizmus dostal desať mesiacov basy a zákaz politickej činnosti
- v roku 2001 založil Stranu spravodlivosti a rozvoja, ktorá zvláštne vyhrala voľby;
- rovnako voľby v roku 2011 boli poznačené podvodmi; polícia našla auto plné vopred vyplnených hlasovacích lístkov v prospech Erdoganovej strany