O peniaze za zájazd ne-chce nik prísť a od cestovky máte nárok na výmenu či finančnú náhradu až vtedy, keď ministerstvo zahraničných vecí vyhlási danú krajinu za nebezpečnú. Čo teda robiť, ak vás ovládli neistota a strach z vycestovania? Nový Čas to zisťoval u odborníkov.
Psychológovia sa zhodujú. Veci, ktoré sa v destináciách dejú, registrujte, ale naučte sa ich akceptovať. „Ja sám som mal klientov, ktorí, keď išli na dovolenku, vôbec si neoddýchli, pretože skoro všetko vnímali ako stres,“ hovorí o dlhoročnej praxi psychológ Miron Zelina. „Sú to ľudia s nízkou frustračnou toleranciou, každá maličkosť ich vyvádza z miery, sú nešťastní z toho, čo všetko zlé sa môže stať, a niekedy to veru aj sami privolajú a hrozbu ohrozenia života to len znásobí,“ dodáva.
Takto znížite stres z vycestovania
1. Upokojujúce čaje a prípravky
Účinné a vhodné sú bylinné upokojujúce čaje, napríklad s medovkou, a upokojujúce prípravky rastlinného pôvodu, radí praktická lekárka Etela Janeková.
2. Neduste obavy v sebe
Rozprávajte sa s rodinou a priateľmi o tom, čoho sa bojíte, a pomenujte svoj strach.
3. Alkohol
Odborníci to neodporúčajú, na druhej strane jeden pohárik tesne pred cestou znižuje obavy aj strach.
4. Relaxujte
Nielen pred spaním, ale aj počas dňa sa snažte relaxovať a chvíľku meditovať. Zavrite oči, zhlboka dýchajte a predstavujte si len príjemné veci, ktoré od dovolenky očakávate.
5. Rozlíšte strach a nebezpečenstvo
Oddeľte v mysli to, čo je len váš strach a čo je skutočné potenciálne nebezpečenstvo, ktoré vám môže hroziť. Nevnucujte a nepredstavujte si, že práve vaša destinácia sa stane miestom útoku teroristov či nejakých nepokojov.
6. Prijmite situáciu, aká je
Stať sa môže naozaj hocičo a vy vtedy musíte byť pripravení konať s chladnou hlavou. Neprehliadajte možné negatívne alternatívy, ale rozhodne na nich nestavajte.
7. Pripravte si dôležité kontakty
Ešte pred cestou sa nezabudnite registrovať na ministerstve zahraničných vecí (prostredníctvom online formulára), práve ono vás v prípade nečakaných udalostí bude môcť kontaktovať a dať inštrukcie na bezpečný návrat domov. Dobre urobíte, ak si so sebou zoberiete aj kontakt na veľvyslanectvo či ambasádu.
8. Poistenie
Je možné si pripoistiť aj storno zájazdu, ktoré kryje riziko zrušenia zájazdu z dôvodu živelnej udalosti, terorizmu alebo vojnového konfliktu v lokalite, do ktorej chceme vycestovať.
Neupadnite do negativizmu
Gabriela Herényiová, psychologička
- Podľa toho, či je človek optimisticky, alebo pesimisticky naladený tak si svet obracia na svoj obraz. Je dôležité neupadnúť do negativizmu, a do toho, že na každom kroku vás môže niečo postihnúť, lebo inak sa ani nepohnete z domu. Je však určite aj vecou náhody, kde sa človek nachádza, ale netreba túto náhodu provokovať a „dráždiť hada bosou nohou“.
- ak vás má dovolenka v zahraničí stresovať, nie je to správna voľba a lepšie je na ňu nevycestovať
Musíte byť racionálni
Miron Zelina, psychológ
- Keď okolo seba vnímame prevraty, vojny či útoky, umožňujú nám intenzívnejšie prežívať pocity strachu, neistoty, úzkosti z toho, čo sa okolo nás deje. Opakované prežívanie a znásobovanie týchto strachov môže u človeka viesť k dvom reakciám. Prvá je, že sa skutočne vypracuje trvalý stav strachu, napätia, neistoty, pesimizmu a depresie.
- Druhá a lepšia reakcia je, keď si ľudia postupne „zvykajú“ alebo si vypracujú obranné mechanizmy, ako s tým žiť. Rozumové, logické, racionálne riešenie je najlepšou obranou v tejto situácii.
Musíte si zistiť, kam naozaj nejsť
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik
- Stres môžete znížiť hlavne tým, že sa vyhnete miestam, kde možno očakávať nepokoje.
- Vyhýbajte sa veľkým podujatiam, čiže miestam, kde sa zhromažďuje veľa ľudí.
- Platí to tak o oslavách štátnych výročí, ako aj o hudobných festivaloch.
- Opatrný treba byť aj vo veľkých európskych mestách ako Paríž, Barcelona či Londýn.
Nebezpečné krajiny :
Španielsko, severná Afrika, Tunisko, Líbya, Egypt a aj Turecko