MOV sa tak rozhodol počkať na vyjadrenie Športového arbitrážneho súdu, ktorý do štvrtka rozhodne o účasti 68 atlétov z Ruska pod piatimi kruhmi v Riu. Tí sa odvolali proti zákazu od Medzinárodnej atletickej asociácie (IAAF). "Budeme skúmať právne možnosti zákazu všetkých ruských športovcov OH 2016 a práva na individuálne rozhodnutie. MOV tiež bude rešpektovať rozhodnutie CAS, brať do úvahy pravidlá Medzinárodnej atletickej asociácie, Svetovej antidopingovej agentúry a olympijskej charty," uvádza sa v správe MOV.
MOV zároveň začal opätovne testovať všetkých ruských športovcov a prešetrovať trénerov a členov realizačného tímu z ZOH 2014 v ruskom Soči, kde mali falšovať dopingové vzorky a kryť pozitívne nálezy. Informovala o tom agentúra AP.
MOV otvoril aj disciplinárne konanie voči funkcionárom ruského ministerstva športu, ktorí sú zapletení do systematického dopingu podporovaného štátom. Organizácia zároveň požiadala Svetovú antidopingovú agentúru (WADA), aby predĺžila mandát Richardovi McLarenovi, ktorý má poskytnúť mená športovcov podieľajúcich sa na dopingu. WADA zároveň požiadala MOV, aby zvážil možnosť účasti čistých ruských športovcov pod neutrálnom vlajkou na OH 2016.
MOV zverejnil aj predbežný zoznam opatrení voči Rusku. Výbor nebude organizovať, respektíve nebude patrónom žiadnej športovej udalosti v Rusku, vrátane Európskych hier v roku 2019. Do Ria nebudú akreditovaní členovia ruského ministerstva športu. MOV požiadal všetky medzinárodné federácie zimných olympijských športov, aby zastavili prípravu na podujatia v Rusku. MOV tiež žiada tresty pre ruské národné federácie v prípade porušenia kódexu WADA. Provizórne opatrenia budú platné do decembra, kedy ich opäť preskúmajú.