Americká Republikánska strana v utorok na svojom zjazde v Clevelande podľa očakávania oficiálne nominovala realitného magnáta Donalda Trumpa za svojho prezidentského kandidáta vo voľbách, ktoré sa budú konať 8. novembra.
Trump bude čeliť bývalej prvej dáme USA a niekdajšej šéfke americkej diplomacie Hillary Clintonovej, ktorú formálne nominujú delegáti zjazdu Demokratickej strany; ten sa bude konať 25.-28. júla vo Filadelfii.
Hlasovanie o Trumpovej nominácii otvoril alabamský senátor Jeff Sessions. "Je to bojovník a víťaz. Miluje svoju krajinu a je predurčený na to, aby sa stal opäť víťazom," vyhlásil Sessions o Trumpovi. "Donald Trump je jediný líder, ktorý môže vrátiť túto krajinu na správnu cestu," dodal.
Predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan následne vysvetlil pravidlá hlasovania. Delegáti za jednotlivé štáty potom v búrlivej a často emotívnej atmosfére aklamačne oznamovali, za koho hlasujú na základe výsledkov primárok a volebných zhromaždení v jednotlivých štátoch USA. Napríklad delegáti za Kaliforniu po oznámení, že všetkých 172 podporilo nomináciu Trumpa, začali skandovať "Chceme Trumpa!".
Po otvorení hlasovania sa nepotvrdili špekulácie, že nominačný zjazd opustia delegáti, ktorí nesúhlasia s nomináciou Trumpa. Prejavy nesúhlasu však vyvolali zástupcovia štátu Colorado, ktorí ani v dvoch kolách neoznámili, koho podporia. Podobne sa zachoval aj štát New York. Zmätky spôsobilo tiež to, keď sa Trumpovi pripísalo desiať hlasov pre Marca Rubia a deväť pre Johna Kasicha v prípade delegátov z Washingtonu D.C.
Medzi republikánmi však ani na zjazde nevládla úplná jednota vo veci podpory prezidentskej kandidatúry Trumpa. Viacerí jeho odporcovia sa radšej vyhli ceste do Clevelandu; iní tam dorazili, avšak na zjazde neplánovali vystúpiť. Na zjazd osobne neprišiel ani republikánsky guvernér hostiteľského štátu Ohio John Kasich, ktorý bol Trumpovým súperom v boji o stranícku prezidentskú nomináciu. V zozname prominentných účastníkov chýbajú i zástupcovia vplyvnej republikánskej dynastie Bushovcov.
Skupina delegátov vystupujúcich proti Trumpovi dokonca organizovala petíciu požadujúcu zmeny hlasovacieho procesu, ktoré by mohli skomplikovať Trumpovu nomináciu, avšak neuspela.
Trump si potrebný počet delegátov nominačného zjazdu Republikánskej strany zabezpečil na základe výsledkov primárok už v máji po tom, čo jeho dvaja poslední stranícki konkurenti - Ted Cruz a John Kasich - začiatkom mesiaca odstúpili z predvolebnej kampane.
Prezidentským kandidátom republikánov sa Trump definitívne stane v momente, keď svoju nomináciu formálne prijme. Mal by tak urobiť vo štvrtok v prejave na záver zjazdu. Do boja o Biely dom zasiahne ako kandidát Libertariánskej strany aj bývalý guvernér Nového Mexika Gary Johnson a predpokladá sa, že kandidátkou Strany zelených bude Jill Steinová. Títo kandidáti však nemajú šancu na úspech.