Od amputácie bol na čerstvom vzduchu len dvakrát. Po dlhých byrokratických procesoch mu úrady schválili príspevok vo výške 11-tisíc eur na schodiskovú plošinu, ďalšie dve tisícky išli z jeho vrecka. Jeho túžbu vyjsť von a užívať si vánok a slnečné lúče však prekazili susedia. Plošinu ako jedinú Eugenovu spásu totiž na schodoch paneláka nechcú. Bezbranný muž má hlavu v smútku a nemalý príspevok tak pravdepodobne zmizne v lufte. Od sveta ho delí 15 schodov.
Zatiaľ čo obyvatelia paneláka na Pribinovej ulici v Senci si môžu dopriať čerstvý vzduch, Eugenov jediný kontakt so svetom vonku je len cez okno prvého poschodia. Bytovka totiž nemá výťah a schody sú pre Eugena, ktorý je na vozíčku, neprekonateľnou prekážkou. Jeho trápenie by vyriešila schodisková plošina, na ktorú má podľa úradu nárok.
Susedia najskôr s plošinou súhlasili, no keď ju prišli montovať, nastal problém. Zrazu sa im zdala veľká. „Sú tu ľudia, ktorí boli chorí a nevyšli niekoľko dní. Vedia si predstaviť, aké je to byť tu zavretý pol roka?“ pýta sa so slzami v očiach Eugen. Ťažké srdce má najmä na správcu, ktorý podľa neho celú situáciu skomplikoval.
Má znemožniť sťahovanie
V oficiálnom vyjadrení, ktoré zverejnila televízia Markíza, správca tvrdí, že by plošina zasiahla do statiky budovy, znemožnila by sťahovanie a v prípade požiaru by zablokovala únikovú cestu. To však výrobca plošín vylučuje. „Pokiaľ je v rozloženom stave, keď sa na nej prepravuje, čo trvá asi 5 minút, zaberá priestor schodiska. Pokiaľ je v parkovacom režime, je sklopená, nezaberá priestor a minimalizuje to, čo hovoria obyvatelia,“ vysvetlila Novému Času zástupkyňa dodávateľskej firmy Jarmila Podmanická.
Proti boli všetci
Susedia však boli neoblomní a podľa ich právnika všetci hlasovali proti plošine. Keď sa ich Nový Čas pýtal prečo, zatvárali pred nami dvere. Advokát Ladislav Pavlovič, ktorý obyvateľov zastupuje, však tvrdí, že Eugenovu situáciu majú záujem riešiť, ale plošina nie je vhodné riešenie, keďže aj pri východe z bytovky sú schodíky.
„Stanovisko požiarneho technika počíta so situáciou, keď je plošina v zloženom stave. Ak je v rozloženom stave, výrazne zasahuje do požiarnych bezpečnostných predpisov. S prihliadnutím na tento stav bola navrhnutá alternatíva pásového vozíka,“ bránil susedov, nad ktorými krúti hlavou celé Slovensko, advokát.
Peniaze bude musieť vrátiť
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny - Lehoty na kúpu zdvíhacieho zariadenia sú striktne vymedzené zákonom. Napriek uvedomeniu si zložitej situácie, do ktorej sa pán Hlaváč dostal, a nie svojím zavinením, úrad nemôže konať nad rámec zákona a ustanovené lehoty ďalej predĺžiť. Ak vzhľadom na okolnosti prípadu nebude možné zakúpiť si zdvíhacie zariadenie najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o jeho priznaní, odporúčame pánovi Hlaváčovi uvedené oznámiť úradu a vrátiť peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia.
O dôvodoch mlčia
Podľa advokáta obyvateľov bytovky boli všetci Eugenovi susedia proti plošine. Nový Čas našiel doma len troch z nich. Keď sme sa ich pýtali na dôvody, zatvárali pred nami dvere.
Vlastníci nemôžu rozhodovať o pomôckach
Zuzana Stavrovská, komisárka na ochranu práv zdravotne postihnutých - Obyvatelia bytovky nemôžu určovať, čo má tomu pánovi vyhovovať a akú kompenzačnú pomôcku môže použiť. Nemôžu mu určiť schodolez, ktorý je pre jeho zdravotný stav nevyhovujúci. On by sa z toho vozíka vyšmykol, lebo nemá ani jednu nohu, čiže sa nemá ako oprieť. Schodolez by sa tam ani nevedel otočiť.