Tento jav je známy ako hypnagogický stav a deje sa to tesne predtým, ako tvrdo zaspíme. Dokážeme ešte vnímať naše okolie, zvuky, hlasové podnety, no nevieme rozlíšiť ich význam. Prejaví sa často ako pocit pádu a vaša noha väčšinou prudko trhne. Nič príjemné.
Profesor Jason Ellis z Univerzity v Northumbrii vysvetľuje, že trhnutie zo spánku, ktoré zažil už asi každý, a následný pocit úplného prebratia súvisí ešte s evolučnou adaptáciou. V minulosti to totiž ľudí ochraňovalo pred predátormi. Takéto prebratie predtým, ako sme hlboko upadli do spánku, nám malo pomôcť v tom, aby sme sa ešte poslednýkrát pozreli, či sme v bezpečí a nič nám nehrozí. Ďalšia funkcia bola, v prípade, že sme zaspávali na strome. Vtedy sme zas mali skontrolovať či je naša poloha dostatočne stabilná, aby sme z toho stromu nespadli.
Iné teórie zas hovoria o tom, že hypnagogický stav je jednoducho symptóm prechodu od aktívneho pohybu po uvoľnenie a následne po úplnú paralýzu tela. V súčasnosti nám však tento stav nepomáha ako kedysi, a tak by sme mali poznať spôsoby, ako tomu môžeme zabrániť.
Ak chcete mať pokojný spánok bez takéhoto trhnutia, vyhnite sa cvičeniu večer a tiež zabudnite na kofeín. Okrem toho by ste sa mali vyhnúť stresu a úzkosti. Tiež by ste si mali dať pozor na váš harmonogram spánku, jeho nepravidelnosť môže prispieť k hypnagogickému stavu. Rovnako tak si dajte pozor na prostredie, v ktorom spíte. Tma a ticho zabránia trhnutiam. Tiež by ste sa mali zásobiť horčíkom, vápnikom a železom, čo by malo trhnutia obmedziť. Ak z toho nič nezaberie, potom vám ostáva len jediné. Počkať kým zostarnete, lebo vekom tieto trhnutia prestávajú, píše dailymail.co.uk.